>
/

1 listopada. Dworczyk: „Nie ma wariantu zamykania cmentarzy”

2 minut czytania

Przepis dotyczący nakazu noszenia maseczek będzie przeniesiony do ustawy i doprecyzowany – poinformował w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk. Mówiąc o lekarzach i przygotowywanej ustawie o służbie zdrowia, zaznaczył, że „działamy w czasie szczególnym i musimy wykorzystywać nadzwyczajne narzędzia”.

Pytany w Radiu Plus, czy „z pełną odpowiedzialnością może powiedzieć, że rząd znakomicie przygotował Polskę na drugą falę pandemii”, Dworczyk odparł, że „zawsze można powiedzieć, że coś można było zrobić lepiej” i zapewnił, że „wszystkie instytucje państwa z dużym poświęceniem i zaangażowaniem pracowały na rzecz tego, byśmy byli jak najlepiej przygotowani”.

Szef KPRM był też pytany o kryteria i parametry, którymi kieruje się rząd, podejmując decyzje o obostrzeniach. „To nie jest jeden parametr. To jest suma informacji i analiza informacji aktualnego stanu epidemiologicznego kraju, który jest omawiany przez ekspertów w obecności członków rządu, na Rządowym Zespole Zarządzania Kryzysowego. I na tej podstawie, w oparciu właśnie o opinie lekarzy wirusologów i ekspertów, zapadają decyzje o podjęciu kolejnych działań” – wyjaśniał.

Michał Dworczyk pytany o rozpatrywane scenariusze odnośnie przypadającego za dwa tygodnie święta Wszystkich Świętych, przypomniał o czwartkowym apelu m.in. premiera, „żeby nie kumulować wyjazdów 1 listopada”, żeby wizyty na grobach rozłożyć w czasie. „Tutaj na razie nie ma twardych decyzji Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, natomiast jest gorąca prośba i apel, żeby to święto obchodzić w taki sposób, aby nie tworzyć dodatkowego zagrożenia” – powiedział.

Dopytywany, czy jest rozważany wariant zamknięcia cmentarzy, zaprzeczył. „Na razie takiego wariantu nie ma, tylko ja powtórzę po raz dziesiąty, że my musimy dostosowywać się elastycznie do sytuacji, jaka panuje w kraju” – stwierdził.

(PAP)

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni wpis

Krwawy problem. Ubóstwo menstruacyjne: dlaczego i jak musimy je zakończyć

Następny wpis

Tarnów. Dekret biskupa Jeża: „ponownie udzielam na terenie całej diecezji dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedzielę i święta nakazane, aż do odwołania”