Kraków najgorsze ma już chyba za sobą – ostrzeżenie trzeciego stopnia odwołane

Grzegorz Skowron
Fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl

Nadal będzie padać, ale już nie tak intensywnie jak w sobotę. Ostrzeżenie trzeciego stopnia dla Krakowa zostało odwołane. Nadal aktualne jest ostrzeżenie osuwiskowe, a poziom wody w Wiśle może wciąż się podnosić.

- reklama -

W niedzielę, 15 września 2024 roku, o godz. 05.29 Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej odwołał ostrzeżenie trzeciego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu dla Krakowa i powiatów: krakowskiego, miechowskiego, proszowickiego, suskiego i wadowickiego. To oznacza, że opady deszczu nie będą już tak intensywne jak w sobotę, kiedy deszcz zalazł ulice i tunele w mieście. Według najnowszych prognoz, zachmurzenie będzie duże i całkowite, na północnym wschodzie i wschodzie większe przejaśnienia, możliwe rozpogodzenia. Opady deszczu, na południu kraju okresami o natężeniu silnym, miejscami burze. Temperatura maksymalna od 13°C na Dolnym Śląsku, około 20°C w centrum, do 25°C na Podlasiu. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 65 km/h, z kierunków północnych.

- REKLAMA -

Jak podają służby miejskie, w Krakowie do północy, 14 września spadło około 30 mm deszczu, a do godziny 3:00, 15 września jeszcze około 10 mm.

- Advertisement -

W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, na rzekach w województwie małopolskim spodziewane są wzrosty poziomu wody – początkowo do strefy stanów wysokich z przekroczeniami stanów ostrzegawczych, a następnie liczne przekroczenia stanów alarmowych. Punktowo będą mieć miejsce znaczne wzrosty powyżej stanów alarmowych. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oceniono na 90 proc. Fala kulminacyjna na Wiśle ma dotrzeć do Krakowa w niedzielę, ok. godz. 19.

Dodatkowo IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia o możliwości wystąpienia dość silnego i silnego wiatru, o średniej prędkość od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 75 km/h, lokalnie do 85 km/h z kierunków północnych. Obowiązuje ono od soboty, 14 września, od godz. 12.00 do niedzieli, 15 września, do godz. 10.00. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oceniono na 80 proc.

W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, wzrasta zagrożenie osuwiskowe w województwie małopolskim. Państwowa Służba Geologiczna – Centrum Geozagrożeń, ostrzega o możliwości uruchomienia się osuwisk. Dotyczy to przede wszystkich obszarów, na których tygodniowa suma opadów osiągnie wartość 150 mm na metr kwadratowy lub więcej. Prognozy pokazują, że kolejne 3 dni mogą przynieść ponad 200 mm deszczu w południowej części województwa małopolskiego. IMGW-PIB wydało dla tego rejonu kraju ostrzeżenie trzeciego stopnia.
W przypadku, gdy sumy opadów przez 7 kolejnych dni przekroczą 200 mm, może dojść do uaktywnienia się osuwisk zwietrzelinowych i skalno-zwietrzelinowych, natomiast w przypadku przekroczenia opadu wynoszącego 100 mm, dochodzić może do osuwisk płytszych zwietrzelinowych. Osunięcia mogą być bardzo zarówno dynamiczne, jak i bardzo powolne.

Należy się również spodziewać osuwisk o charakterze erozyjnym, które powstaną w wyniku podcięcia zboczy przez wezbrane rzeki i potoki. Wszystkie przypadki mogą stanowić zagrożenie dla ludzi i powodować straty materialne. Zagrożenie osuwiskowe nie zmaleje od razu po ustaniu opadów deszczu. Procesy osuwiskowe mogą występować z pewnym opóźnieniem w stosunku do opadów, ich intensyfikacja może nastąpić w kolejnych tygodniach. Nasączenie górotworu wodą będzie bardzo duże i w przypadku gdy pojawią się kolejne, nawet niewielkie opady deszczu, mogą one uaktywnić osuwiska.

PSG zaleca zwracanie uwagi na stan gruntu i zgłaszanie informacji o niepokojących ruchach ziemi, pojawianiu się szczelin w gruncie, nawierzchniach dróg, nagłej ucieczce wód w studniach, spękań obiektów budowlanych itp. Najbardziej narażone są obszary, które objęte były ruchami masowymi w przeszłości.

(AI GEG)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *