Connect with us
Reklama

Katowice

Będzie uchwała zwalniająca katowickich przedsiębiorców z tzw. opłaty koncesyjnej na alkohol

Opublikowane

on

Będzie uchwała zwalniająca katowickich przedsiębiorców z tzw. opłaty koncesyjnej na alkohol. To kolejne wsparcie dla katowickiej branży gastronomicznej.
– Kilka dni temu pisaliśmy o złożonej do prezydenta Marcina Krupy interpelacji w tej sprawie. Wczoraj zmieniło się prawo tak, że jako Rada Miasta możemy przegłosować zwolnienia. – pisał w środę na swoim fanpeg’u katowicki radny Jarosław Makowski (PO) – Dziś kontaktowałem się z prezydentem w tej sprawie. Szybko się zgodziliśmy, żeby zmiany musimy przeprowadzić na najbliższej sesji, czyli 4 lutego. Dziękuję prezydentowi Marcinowi Krupie za współpracę. Projekt będzie inicjatywą Radnych wszystkich klubów Miasta Katowice. Dziękuję za współpracę przewodniczącemu Rady, Maciejowi Biskupskiemu, Damianowi Stępniowi, szefowi Klubu Radnych Forum Samorządowe i Piotrowi Pietraszowi, szefowi Klubu PiS.
Pewnie łatwiej jest hejtować niż współpracować.  Ale współpraca lepiej służby mieszkańcom – dodaje Makowski.
Dzięki działaniom prezydenta Marcina Krupy oraz porozumieniu szefów wszystkich klubów Rady Miasta trwają przygotowania pomocy dla restauratorów z Katowic. Zostaną oni zwolnieni z opłaty koncesyjnej na ten rok. To kolejne wsparcie dla katowickiej branży gastronomicznej.

–  Apelowałem o taką możliwość u Premiera RP i jestem wdzięczny, że Pan Premier pozytywnie się do tej kwestii ustosunkował. Dziękuje też radnemu Jarosławowi Makowskiemu za inicjatywę w procesie wdrożenia rozwiązań w tym zakresie oraz wszystkim szefom wszystkich klubów Rady Miasta za działanie ponad politycznymi podziałami na rzecz naszych mieszkańców. Zdaję sobie sprawę, że restauratorzy są w trudnej sytuacji i dlatego wierzę, że takie działanie będzie dla nich pomocne w tym niełatwym czasie – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Prezydent Marcin Krupa wysłał w styczniu bieżącego roku pismo do Premiera RP. Apelował w nim między innymi o to, aby rady gmin mogły zwolnić przedsiębiorców z konieczności opłat koncesyjnych, ponieważ nie było takiej możliwość prawnej. Ustawa opublikowana w Dzienniku Ustaw nr 159 z 25.01.2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw daje uprawnienie radzie gminy, aby w stosunku do przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży – czyli tzw. gastronomia, w drodze uchwały między innymi, zwolnienia z wyżej wymienionych opłat.

Dziś, tj. 28 stycznia, do Przewodniczącego Rady Miasta trafiło pismo szefów klubów katowickiej Rady Miasta w tej sprawie. Radni zajmą się tym tematem na najbliższej sesji Rady Miasta, czyli w czwartek 4 lutego. Co ważne, istniejące przepisy stanowią, że przedsiębiorcy, którzy jeszcze nie dokonali opłat koncesyjnych, są zobowiązani do złożenia oświadczenia o wysokości sprzedaży za rok 2020 oraz wniesienia opłat zgodnie z obowiązującym harmonogramem określonym ustawą o wychowaniu w trzeźwości, bez ewentualnej konieczności ponoszenia dodatkowej opłaty. Wszyscy będą mogli otrzymać zwrot, bez względu czy dokonają wpłaty tylko pierwszej raty, czy zapłacą za cały rok z góry. W przypadku przedsiębiorców rozliczających się ratalnie, nastąpi zwrot w wysokości pierwszej raty – z kolejnych opłat zostaną zwolnieni. Osoby, które zapłacą za cały rok, otrzymają zwrot pełnej kwoty. Więcej informacji będzie można uzyskać dzwoniąc do Wydziału Spraw Obywatelskich na (32) 259 33 62 lub (32) 259 32 79 lub przez Miejski Inkubator Przedsiębiorczości Rawa.Ink – (32) 259 32 77. (BP)