Bitwa Radłowska. 76. rocznica – zaproszenie

2 minut czytania

Starosta tarnowski Roman Łucarz i burmistrz Radłowa Zbigniew Mączka zapraszają na obchody 76. rocznicy Bitwy Radłowskiej, które odbędą się 5 i 6 września w Biskupicach Radłowskich i Radłowie. Uroczystości są hołdem dla męstwa i poświecenia żołnierzy polskich, którzy w wrześniu 1939 roku podjęli nierówną walkę z niemieckim agresorem.

Bitwa Radłowska trwała 48 godzin. Była największą bitwa stoczoną przez żołnierzy polskich z wojskami niemieckimi w tej części Małopolski. W walkach o przeprawę przez Dunajec poległo prawdopodobnie 243 polskich żołnierzy, a około 700 zostało rannych. Jednak, co należy podkreślić, ponad 26 tysięcy przekroczyło rzekę i mogło kontynuować dalszą walkę.

Program obchodów 76. rocznicy Bitwy Radłowskiej obejmuje uroczystości w Biskupicach Radłowskich – 5 września (sobota) oraz Radłowie – 6 września (niedziela).

W Biskupicach Radłowskich rozpoczną się one mszą św. w tamtejszym kościele parafialnym – o godz. 17.00. O godz. 18.30 przy pomniku poświęconym Żołnierzom Armii „Kraków” odbędzie się wieczornica patriotyczna, podczas której między innymi odsłonięty zostanie odnowiony monument, usytułowany w miejscu dawnej przeprawy mostowej na Dunajcu.

W niedzielę 6 września o godz. 10.30 uczestnicy uroczystości wyruszą z radłowskiego rynku na cmentarz parafialny w Radłowie, gdzie o 11.00 rozpocznie się polowa msza św. w intencji żołnierzy, uczestników Bitwy Radłowskiej i ich rodzin, po której nastąpi część oficjalna z apelem pamięci i salwą honorową.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.