//

Potrzebne osocze! To apel Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach

2 minut czytania
fot. unsplash

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach apeluje do  ozdrowieńców o oddawanie osocza. Potrzebne osocze od osób, które wyzdrowiały po przechorowaniu COVID-19 lub przebyły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2!

Centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa zapraszają do oddania osocza wszystkie osoby, które chorowały na COVID-19 i zostały uznane za zdrowe.

Numer telefonu do RCKiK w Katowicach: 726 227 229 lub 32 20 87 419.

Z podobnym apelem do ozdrowieńców w całym kraju zwrócił się Minister Zdrowia.

Leczenie osoczem jest metodą stosowaną w polskich szpitalach i apeluję do ozdrowieńców, żeby zgłaszali się do regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa – podkreślił dziś minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak wyjaśnił, można to zrobić już miesiąc po formalnym wyzdrowieniu.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim szef MZ zaapelował do ozdrowieńców, żeby „włączyli się w akcję wolontariatu związanego z opieką nad seniorami” i żeby „zaczęli zgłaszać się do regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa”.

„Każdy z was może oddać krew na cele lecznicze. Leczenie osoczem jest w tej chwili metodą stosowaną w polskich szpitalach i apeluję do ozdrowieńców, żeby do tych centrów się zgłaszali. Warunki, jakie powinni spełniać, tj. przede wszystkim miesiąc po formalnym wyzdrowieniu, a oczywiście regionalne centra dokonają dalszej kwalifikacji przeprowadzając odpowiednie badania i testy. Ale to jest bardzo ważne, żebyśmy tę krew ozdrowieńców zbierali” – podkreślił Niedzielski. BP/(PAP)

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni wpis

Od soboty: zamknięte kina, teatry, muzea. Ograniczona działalność galerii handlowych. W szkołach nauka zdalna

Następny wpis

W Małopolsce zaczyna brakować łóżek covidowych. Najlepsza sytuacja jest w szpitalach z własnymi laboratoriami