Connect with us
Reklama

Katowice

Chroni przed bojowymi środkami trującymi, biologicznymi i pyłem promieniotwórczym. Śląscy kontrteroryści mają nowy transporter

Opublikowane

on

Śląscy kontrterroryści dostali nowy, wysokiej klasy sprzęt do zadań specjalnych. To lekki transporter opancerzony TUR VI/LTO. Wcześniej pojazdy tego typu użytkowane były jedynie przez wyselekcjonowane jednostki wojskowe.

TUR jest dostosowany do potrzeb policyjnych komandosów. 12-tonowy 8-osobowy transporter, posiada m.in. opancerzenie, system przeciwpożarowy, zabezpieczenie załogi przez bojowymi środkami trującymi, luki strzelnicze, taran, wyciągarkę i inne wyposażenie, przeznaczone do działań prowadzonych przez jednostki specjalne.

Gdzie diabeł nie może, tam kontrterrorystów pośle

Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Katowicach to elitarna formacja, która skupia w swoich szeregach doskonale wyszkolonych i wyposażonych w najwyższej klasy sprzęt policyjnych komandosów, którzy wykonują najtrudniejsze i najbardziej ryzykowne misje. Do głównym zadań policyjnych kontrterrorystów należy przede wszystkim udział w akcjach oraz operacjach anty i kontrterrorystycznych, zatrzymywanie niebezpiecznych, a w szczególności uzbrojonych osób oraz zwalczanie aktów najcięższych kategorii przestępstw.

Z uwagi na trudny i wymagający charakter służby policjantów SPKP, są oni wyposażeni w najlepszy, dobrany do ich potrzeb sprzęt techniczny, uzbrojenie i sprzęt bojowy. Teraz śląscy kontrterroryści dysponują nowym pojazdem „na miarę” najcięższych zadań specjalnych.

W pojeździe obniżone zostało zawieszenie transportera, co zabezpiecza policjantów stojących na stopniach przed ostrzałem z boku. Najważniejsze jest jednak jego opancerzenie. Kapsuła pojazdu jest zabezpieczona kuloodpornie oraz wyposażona w bezodpryskowe okna i wizjery kuloodporne w tej samej klasie. Kapsuła jest także odporna na granaty ręczne, miny przeciwpiechotne, niewybuchy artyleryjskiej amunicji odłamkowej i inne niewielkie przeciwpiechotne materiały wybuchowe, detonowane w dowolnym miejscu pod pojazdem. Odporny na ostrzał jest również przedział silnikowy. Wnętrze kapsuły załogowej pojazdu oraz komora silnika wyposażone zostały w automatyczne układy przeciwpożarowe z jednoczesną możliwością ręcznego sterowania każdym z nich z miejsc dowódcy i kierowcy.

fot. Śląska Policja

Oprócz ochrony przed wybuchem, ostrzałem i pożarem, załoga transportera jest także zabezpieczona przed bojowymi środkami trującymi, środkami biologicznymi i pyłem promieniotwórczym. Gwarantuje to odpowiedni poziom szczelności kapsuły i możliwość włączenia w razie potrzeby systemu filtracyjnego.

Opancerzony transporter, odporny na ostrzał, ogień, wybuchy i bojowe środki chemiczne, wraz z załogą składającą się z grupy doskonale wyszkolonych i uzbrojonych policyjnych komandosów, to połączenie, któremu niestraszne są nawet najbardziej wymagające i niebezpieczne wyzwania. (BP)