Connect with us
Reklama

Materiały partnerów

Czym może skutkować brak osuszenia budynku po powodzi?

Opublikowane

on

Powódź lub zalanie to poważne zagrożenie dla materiałów, z których wykonany jest budynek. Pominięcie etapu jego osuszenia może mieć poważne konsekwencje. Czym skutkuje brak osuszania budynków po powodzi? Jak prowadzi się tego typu usługi?

Powódź – poważne zagrożenie dla budynków

Powodzie w Polsce zdarzają się najczęściej w okresie wiosennych roztopów oraz latem, gdy są konsekwencją poważnych ulew i wezbrania rzek. Chociaż obecnie prowadzi się szereg czynności skupionych na zapobieganiu powodziom, to jednak nie są one stuprocentowo skuteczne. Regularnie zdarzają się na określonych terenach, w innych pojawiają się rzadziej, lecz także są poważnym problemem. Gdy woda dochodzi do zabudowań, wtedy wystawione są one na znaczne niebezpieczeństwo. Wilgoć zaczyna wtedy wnikać w ściany, fundamenty, posadzki, izolacje, powodując ich zniszczenie.

Dlaczego osuszanie po powodzi jest tak ważne?

Aby zapobiegać konsekwencjom powodzi i zalania, zaleca się wykonanie profesjonalnego osuszania. To bardzo ważny etap, którego nie powinno się pomijać. Dlaczego osuszanie po powodzi ma tak duże znaczenie?

Skutki braku osuszania po powodzi:

  • zniszczenie materiałów budowlanych
  • uszkodzenie konstrukcji budynku
  • pojawienie się ognisk pleśni, glonów
  • obniżenie poziomu izolacji budynku
  • zagrożenie dla mieszkańców

 

Nawet jeżeli budynek nie był wystawiony na działanie wilgoci przez cały czas, wówczas i tak wskazane jest wykonanie jego dokładnego osuszania. Sama dezynfekcja to za mało, ponieważ po czasie wilgoć zacznie migrować z głębszych warstw materiałów na zewnątrz, co spowoduje ponowne pojawienie się drobnoustrojów.

Metody osuszania budynków po powodzi

Obecnie osuszanie po powodzi – https://aquapro.com.pl/osuszanie-po-powodzi-podtopieniach/ prowadzone jest za pomocą specjalistycznych metod, których celem jest uzyskanie wysokiej efektywności w połączeniu z bezpieczeństwem. Dzięki temu można usunąć wilgoć osadzoną bardzo głęboko.

Najczęściej prowadzone metody osuszania:

  • osuszanie gorącym powietrzem
  • osuszanie absorpcyjne
  • osuszanie kondensacyjne
  • osuszanie mikrofalowe

Pierwsza metoda polega na zastosowaniu gorącego powietrza, natomiast druga, czyli suszenie absorpcyjne – chłodniejszego. Obie z nich wymagają wietrzenia budynku. Suszenie kondensacyjne jest efektywne także bez konieczności otwierania okien i drzwi. Metoda mikrofalowa także jest bardzo skuteczna – wykorzystują ona efekt pola elektromagnetycznego, by spowodować ruch wilgoci i jej osuszenie. Aby uzyskać najlepsze efekty, warto zdecydować się na pomoc dobrej firmy prowadzącej osuszanie po powodzi. Wtedy można otrzymać kompleksową i fachową obsługę.

Fot. ilustracyjne pixabay.com