/

Dla osób w wieku 40-59 lat, które deklarowały chęć szczepienia dziś w nocy zostały wystawione e-skierowania

3 minut czytania
fot. PAP

Dla osób w wieku 40-59 lat, które wypełniały od stycznia formularz deklarując gotowość do zaszczepienia się, zostały wystawione e-skierowania, otworzono możliwość do rejestracji na konkretny termin szczepienia; to grupa licząca 600-kilkadziesiąc tys. osób – mówił szef KPRM Michał Dworczyk.

„Dzisiaj w nocy, dla osób które wypełniały od stycznia elektroniczny formularz, w którym deklarowały gotowość do zaszczepienia się, dla tej grupy osób pomiędzy 40 a 59 rokiem życia zostały wystawione e-skierowania” – powiedział Dworczyk na czwartkowym briefingu prasowym.

„Krótko mówiąc, została otworzona możliwość do rejestracji na konkretny termin szczepienia. To jest grupa licząca 600-kilkadziesiąc tys. osób, które tak jak powiedziałem zgłosiły się za pośrednictwem formularza od stycznia, jako te osoby, które chcą się zaszczepić”.

„W systemie rejestracji zarejestrowanych jest łącznie ok 11 mln osób, z tego wolnych terminów do szczepień do końca maja jest około 1 mln 800 tys. W ostatnich dwóch dniach rejestracja dla osób powyżej 60. roku życia zwolniła, dlatego zdecydowaliśmy się uruchomić zapisy osób, które w styczniu zgłosiły gotowość do rejestracji” – powiedział Dworczyk.

„Zostały dziś w nocy wystawione e-skierowania dla osób od 40 do 60. roku życia. Te osoby dostają smsy, telefony z propozycją umówienia się na konkretny termin. Dla osób mających 59 lat i później 58,57 te zapisy rozpoczynają się na początku kwietnia” – dodał.

Szef KPRM przypominał, że zgodnie z deklaracjami premiera rząd chce, aby do końca 2 kwartału wykonano 20 mln szczepień i poinformował, że w kwietniu dotrze do Polski łącznie około 5 mln szczepionek.

Dworczyk pytany o rosnącą liczbę zakażeń podczas trzeciej fali pandemii, odparł, że dzisiejsze wyniki „mogą wskazywać, że ta dynamika zachorowań zaczyna trochę spadać”. Jednocześnie zastrzegł, że nie wiążę się to z maksimum zajętych miejsc w szpitalach.

„Nie mam jeszcze precyzyjnych danych, ale te cząstkowe wskazują na to, że może być trochę mniej i w konsekwencji być może to oznacza pewne przyhamowanie, ale nie powinniśmy wpadać w jakiś hurraoptymizm” – podkreślał szef KPRM.

Szczepienia w Polsce rozpoczęto 27 grudnia ub.r. Obecnie prowadzone są one preparatami firmy Pfizer, AstraZeneca i Moderna.

Według zapowiedzi rządu nowy plan przewiduje wykonanie 20 mln szczepień do końca drugiego kwartału oraz zaszczepienie wszystkich chętnych Polaków do końca sierpnia. (PAP)

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.