//

Dlaczego baba w śląskim stroju nie mieściła się w autobusie i wszędzie chodziła pieszo? Tego m.in. dowiemy się w czasie tegorocznego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu

2 minut czytania
UM Katowice

„Mobilność bezemisyjna dla wszystkich” – to hasło Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, który w tym roku odbywa się od 16 do 22 września. 

W tym roku ETZT ma też szczególne znaczenie w obliczu pandemii koronawirusa. Komisja Europejska przypomina, że miasta powinny być budowane dla ludzi a nie dla samochodów. Wstępne badania dowodzą, że zanieczyszczenia i otyłość znacząco zwiększają zagrożenie dla zdrowia związane z COVID – 19. Kluczowe dla zachowania zdrowia publicznego są więc poprawa jakości powietrza i ruch, w tym spacery i jazda rowerem.

Od trzech lat część wydarzeń odbywała się na ulicy Teatralnej. W tym roku będzie podobnie. W najbliższy piątek będzie można m.in. posłuchać kameralnych koncertów i bajek czytanych po śląsku oraz dowiedzieć się, dlaczego baba w śląskim stroju nie mieściła się w autobusie i wszędzie chodziła pieszo. Usłyszymy też trzykrotnie (godz. 9.00, 12.00 i 15.00) hejnał miejski grany na żywo, który na jeden dzień zastąpi tradycyjny hejnał z wieży ratuszowej. Na tablicy pomysłów każdy będzie mógł zapisać swój pomysł na zrównoważony transport w mieście. Będzie to forma badania społecznego, moderowanego przez pracownika IMP im. Korfantego. Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci. Specjalną ofertę przygotował też dla mieszkańców operator elektrycznych hulajnóg i skuterów.

W wydarzenie włączy się Straż Miejska w Katowicach. Zespół Prewencji i Profilaktyki Społecznej pojawi się na Teatralnej na rowerach elektrycznych, żeby zachęcać do przesiadki na ten bez emisyjny środek transportu.

Po śląsku na kogoś, kto idzie pieszo, mówi się że „idzie szłapcugiem”. I właśnie na hasło „ide szłapcugiem”, w lokalach przy ul. Teatralnej, można tego dnia liczyć na specjalną ofertę.

BP

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni wpis

Tarnów. Znalazł kartę bankomatową i ruszył na zakupy...

Następny wpis

"To sprawa życia i śmierci"- piszą związkowcy w rozdawanych dziś przed wejściem do kopalń ulotkach. Wzywają w nich górników do "stawienia czynnego oporu"