Connect with us
Reklama

co słychać?

Dziś na Śląsku 2666 zakażenia COVID-19, w całym kraju: 22 464 i 626 zgonów. Skala pandemii nas przerosła – przyznaje Ministerstwo Zdrowia

Opublikowane

on

Według najnowszego raportu Ministerstwa Zdrowia mamy dziś 22 464 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia Covid-19.  Najwięcej zakażonych tym razem na Mazowszu: 2679, na drugim miejscu Śląsk: 2666, na trzecim Wielkopolska: 2258, a na czwartym Małopolska: 1999. Z powodu Covid-19 zmarło 149 osób, natomiast z powodu współistnienia SARS-CoV-2  z innymi schorzeniami zmarło 477 osób.

Skala pandemii nas przerosła – komentuje Ministerstwo Zdrowia. Raporty o przyczynach zgonów poznamy za 1,5 roku.

Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia posłowie wysłuchali informacji resortu na temat sytuacji pacjentów chorych na inne choroby niż COVID-19, w tym m.in. dostępności leczenia onkologicznego, badań profilaktycznych, zabiegów planowych, dostępności szpitali i personelu medycznego w nagłych przypadkach. Występujący przed komisją wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski przyznał, że sytuacja jest bardzo trudna, ale ku zaskoczeniu zebranych powiedział, że pełne dane o przyczynach obecnej fali zgonów będą znane dopiera za 1,5 roku.

– To, że pandemia poturbowała nas, sektor ochrony zdrowotnej, to oczywiste. To zdarzenie niespotykane wcześniej, nie mieliśmy z nim do czynienia, zdarzenie, którego skala nas przerosła. Szczególnie te wydarzenia jesienne. Liczba zgonów nie była przez nas, przez ekspertów, zespoły analityczne prognozowana. Jesteśmy w czasie, który nie sprzyja temu, by to był dobry rok dla sektora ochrony zdrowotnej – przyznał wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

– Pandemia oczywiście nie zatrzymała innych chorób, liczby zgonów na inne choroby, co martwi nas wszystkich i w ministerstwie, i w parlamencie. Oczywiście jest za wcześnie, by określić przyczyny zgonów. Raportowanie jest odwleczone w czasie. Raporty GUS w tym zakresie poznamy za ok. 1,5 roku. Natomiast nie jest pewnie tajemnicą, że największym zabójcą są choroby kardiologiczne, onkologiczne i przewlekle – mówił wiceminister. (x-news)