////

Fabio Jakobsen jest w stanie stabilnym. Dziś lekarze z Sosnowca będą go wybudzać ze śpiączki

3 minut czytania

W czasie wczorajszego finiszu pierwszego etapu wyścigu Tour de Pologne doszło do poważnej kraksy. Fabio Jakobsen z wielką prędkością uderzył w barierki i doznał bardzo ciężkich obrażeń.  Lekarze ze  Szpitala Św. Barbary w Sosnowcu przez 5 godzin operowali holenderskiego kolarza. W tej chwili jego stan jest poważny, ale stabilny. Dziś nastąpi próba wybudzenia Jakobsena ze śpiączki farmakologicznej.

Ta operacja była bardzo skomplikowana ze względu na uraz twarzoczaszki – powiedział dr Paweł Gruenpeter, zastępca ds. lecznictwa szpitala św. Barbary w Sosnowcu. Przebiegła jednak bez powikłań. W tej chwili kolarz przebywa na Klinicznym Oddziale Intensywnej Terapii w stanie stabilnym. Ma własne ciśnienie, jest oczywiście wentylowany z powodu znieczulenia, które przebył na bloku operacyjnym. Dzisiaj będzie próba wybudzenia go ze śpiączki – mowi dr  Gruenpeter.

W czasie wczorajszej rywalizacji na mecie, walczący o zwycięstwo holenderski zawodnik Jumbo-Visma Dylan Groenewegen nie utrzymywał swojego toru jazdy i zjeżdżając w prawo uniemożliwił jazdę finiszującemu obok Fabio Jakobsenowi. W wyniku tego kolarz grupy Deceuninck – Quick-Step z wielką prędkością uderzył w barierki i doznał bardzo ciężkich obrażeń.

W kraksie poważnie ucierpiał także jeden z sędziów oraz liczni kolarze z czołowej grupy peletonu. Wszystkim poszkodowanym została udzielona  pomoc medyczna na miejscu zdarzenia. Osoby najciężej poszkodowane trafiły do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Sosnowcu, gdzie otrzymały dalszą pomoc lekarską.

„Właśnie wróciłem ze szpitala, trochę uspokojony. Po obejrzeniu kraksy obawialiśmy się najgorszego, ale teraz wiemy, że stan Fabio Jakobsena jest ustabilizowany. Z kolei sędzia odzyskał przytomność i jest w stabilnym stanie. Serdecznie dziękuję lekarzom i personelowi szpitala za szybką pomoc i opiekę, a wszystkim poszkodowanym w wypadku życzę szybkiego powrotu do zdrowia” – powiedział Czesław Lang, Dyrektor Generalny Tour de Pologne.

Zgodnie z decyzją sędziów Dylan Groenewegen został zdyskwalifikowany i wykluczony z dalszej rywalizacji. Międzynarodowa Unia Kolarska uznała zachowanie kolarza za niedopuszczalne i skierowała sprawę do Komisji Dyscyplinarnej.  Prawdopodobnie sprawa zakończy się w sądzie.

Tymczasem, w żółtej koszulce lidera na trasę drugiego etapu wyjedzie Kamil Małecki z CCC Team, który po wycofaniu z wyścigu Fabio Jacobsena i drugiego na mecie w Katowicach Marca Sarreau objął prowadzenie dzięki bonifikatom zdobytym na lotnych premiach.

BP/x-news

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni wpis

Dramatyczny finisz Tour de Pologne w Katowicach. Niebezpieczna kraksa na mecie. Stan Jakobsena i sędziego poważny

Następny wpis

Koronawirus. Wracają obostrzenia. Będą obowiązywać w 19 powiatach