>
/

Górnicy ozdrowieńcy jadą dziś do Warszawy. Po raz kolejny podzielą się osoczem krwi

3 minut czytania

Dziś wieczorem do Warszawy przyjedzie kolejna grupa górników-ozdrowieńców z COVID-19. W czwartek od samego rana w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA oddawać będą osocze krwi, która pomoże innym zakażonym.

W piątek górnicy zostaną gruntownie przebadani pod kątem szkód jakie zostawił koronawirus w ich organizmach, nawet jeśli chorobę przeszli bezobjawowo. Wspólna, oddolna akcja medyków i górników z WZZ „Sierpień 80” będzie w kolejnych tygodniach kontynuowana.

– Pryska mit roszczeniowego górnika. Oto bowiem przyjeżdżamy do Warszawy nie by czegoś żądać i protestować, lecz by dać coś od siebie. Coś niezwykle ważnego, coś czego nie można kupić ani wyprodukować. To osocze krwi górników-ozdrowieńców z COVID-19. Osocze to, jak wiemy, niezwykle pomaga tym, którzy ciężko przechodzą chorobę, są hospitalizowani i walczą o życie leżąc pod respiratorami – mówi Rafał Jedwabny, wiceprzewodniczący Wolnego Związku Zawodowego „Sierpień 80” w Polskiej Grupie Górniczej S.A. – To kolejna grupa górników oddających osocze. Ustaliliśmy już kolejne terminy przyjazdu – dodaje górnik.

Oddolna inicjatywa współpracy warszawskich medyków i śląskich górników zrodziła się w maju, gdy obie te grupy zawodowe były najbardziej hejtowane w czasie pandemii.

– Pomyśleliśmy wtedy, że trzeba być w tych trudnych chwilach razem. I nie obrażać się na hejtujących, lecz pokazać nie tylko słowem, ale i czynem, że lepiej jest czynić wspólnie dobro. Akurat wtedy okazało się, że osocze ozdrowieńców niemal działa cuda, stąd ta kampania pobierania osocza krwi od górników, którzy przeszli chorobę wywołaną koronawirusem. Jesteśmy dumni jako społeczność Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA, że możemy pięknie działać w tej sprawie razem z naszymi przyjaciółmi ze Śląska – mówi Iwona Sołtys, rzeczniczka prasowa warszawskiego szpitala. Działamy we wspólnej sprawie. Nasza kadra medyczna jest doskonale przygotowana, chcemy, by rozwój placówki szedł w parze z działaniami społecznymi mającymi na celu dobro pacjentów – podkreśla.

Na współdziałaniu górników i medyków zyskują wszyscy. Medycy, bo mogą przeprowadzić badania kliniczne, górnicy-ozdrowieńcy dzięki kompleksowym badaniom, na które nie muszą czekać tygodniami lub miesiącami oraz – co najważniejsze – ciężko chorzy pacjenci, którzy walczą o życie i  zdrowie.

BP

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni wpis

Tour de Pologne wystartował o 16.00 na Stadionie Śląskim. Setki ulic nieprzejezdnych. Warto sprawdzić gdzie pojawią się utrudnienia.

Następny wpis

Dramatyczny finisz Tour de Pologne w Katowicach. Niebezpieczna kraksa na mecie. Stan Jakobsena i sędziego poważny