Historia największego magnata prasowego II RP” – opowieść o Marianie Dąbrowskim, który stworzył IKC

„Przepis na sukces. Historia największego magnata prasowego II RP” to opowieść o Marianie Dąbrowskim – człowieku, który stworzył największy koncern prasowy w przedwojennej Polsce. Zaczynał od bulwarówki, którą później przekształcił w „poważny” dziennik niejako „wychowując sobie czytelnika. Dzięki umowie z Muzeum Historii Polski możemy pokazać wam na naszym portalu film o założycielu Ilustrowanego Kuriera Codziennego.

Dąbrowski jako jeden z pierwszych wykorzystywał wojskowy nasłuch do przechwytywania najświeższych informacji, by zawsze być o krok przed konkurencją. Zatrudnił sieć korespondentów (w tym także zagranicznych) i to oni nadawali ton dziennikarstwu informacyjnemu. Stworzył własną stację nasłuchu w kilku językach, która pracowała całą dobę. Dzięki temu „Ilustrowany Kurier Codzienny” mógł się poszczycić najświeższymi informacjami z całego świata.

Jako pierwszy wprowadził przesyłanie zdjęć prasowych drogą radiową. Był prekursorem na rynku, jeśli chodzi o tworzenie magazynów tematycznych, także prasy kobiecej. Politycznie lawirował tak, aby zwiększyć potęgę swojego wydawnictwa, nigdy jednak nie zwalniał pracowników ze względów politycznych. Wybuch wojny zniszczył jego imperium. Dąbrowski do 1968 roku pozostał w USA, na Florydzie, gdzie prowadził życie emeryta.

Produkcja: Muzeum Historii Polski, Telewizja Polska, FINA, 2018
Reżyseria: Rafał Geremek
Scenariusz: Rafał Geremek, Tomasz Müller, Marek Stremecki

Start typing and press Enter to search