Karpie dziesiątkowane przez czaple i kormorany. A wszystko przez… upały!

IKC
IKC

Okazuje się, że długotrwałe upały zagrażają karpiom nie tylko przyduchą, czyli dramatycznym brakiem tlenu, o czym pisaliśmy Ryby dziesiątkowane są przez ptactwo wodne, głównie czaple siwe i kormorany czarne.

- reklama -

– Znaczne obniżenie lustra wody z powodu upałów spowodowało, że nasze karpie nie mają się gdzie gdzie schować i uciec przed amatorami ryb, czaplami i kormoranami – mówi Damian Kosierb, kierownik gospodarstwa rybackiego w Lasach Wierzchosławickich. Wydane są na łatwy łup tym ptakom, bo w płytkiej wodzie łatwo je wypatrzeć i zapolować na nie.

- REKLAMA -

Ptaki jakimś siódmym zmysłem „dowiedziały się” o sytuacji i korzystają z okazji, trzebiąc masowo karpie.

- Advertisement -

– Takiego nalotu czapli siwych jaki ma miejsce obecnie nie było dotąd. Pojawiły się też kormorany. Dla nas to prawdziwe nieszczęście – twierdzi kierownik Kosierb.

Niewiele pomaga odstraszanie ptaków, zwłaszcza kormoranów, przy użyciu armatek hukowych. Uciekają , ale wracają po pewnym czasie.

Pojawili się też kłusownicy. W sytuacji gdy woda w stawach sięga po kolana mają ułatwione zadanie. Ryby wystarczy zgarnąć przy użyciu czerpaka. Gospodarstwo rybackie wydało im walkę, zwiększając liczbę patroli. Z odganianiem ptaków znad wód zadanie jest o wiele trudniejsze.

Zygmunt Szych

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *