///

Katowiccy radni solidarni ze strajkującymi kobietami. Nie wszyscy są jednak zgodni w tej sprawie

3 minut czytania
fot. RM Katowice

Grupa katowickich radnych wydała oświadczenie w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Solidaryzuje się w nim ze strajkującymi kobietami.  W imieniu grupy inicjatywnej Radnych Miasta Katowic złożyła projekt oświadczenia z prośbą o procedowanie na dzisiejszej sesji Rady Miasta. Nie wszyscy są jednak zgodni, co do treści. 

„Jako Radni Rady Miasta Katowice negatywnie oceniamy czas, w którym zapadło orzeczenie Trybunatu Konstytucyjnego z dnia 22 października 2020 roku. Taka ważną, szczególnie dla kobiet decyzje nie podejmuje się w czasie szalejącej pandemii, która zagraża naszemu zdrowiu i życiu (…).  Z dezaprobatą oceniamy każdą próbę podsycania niechęci wobec ludzi i grup społecznych, które w demokratycznym państwie mają prawo do wyrażania własnych przekonań.  Jednocześnie chcemy zapewnić, że filarami, na których budujemy nasze miasto, jest poszanowanie drugiego człowieka oraz wolność słowa. Rozumiemy wzburzenie i emocje tysięcy katowiczanek i katowiczan wychodzących na ulice miasta.”

 

Nie wszyscy radni są tego samego zdania.

„Zagłosuję przeciw, ponieważ uważam ze rada miasta to nie miejsce na spory światopoglądowe – napisał na swoim fanpage’u Patryk Białas z Koalicji Obywatelskiej.-  Jako praktykujący katolik w tym sporze staję po stronie życia. Równocześnie jako absolwent Wydziału Prawa i Administracji uważam, że rozstrzygnięcia prawne nie mogą przynieść trwałej zmiany wrażliwości sumień. Wspieram kobiety. Wiem, że są świetnymi politykami, jak chociażby Jacinda Ardern, nowa-stara premier Nowej Zelandii, która urodziła dziecko stojąc na czele rządu i pokazała światu jak walczyć o klimat i wygrywać wybory. Kobiety są również wspaniałymi samorządowcami jak chociażby Panie działające w naszej Radzie Miasta, jako Przewodniczące i Wiceprzewodniczące w różnych komisjach Rady Miasta.”

Całe oświadczenie można znaleźć na stronie facebookowej katowickiego radnego. (BP)

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.