///

Katowicka orkiestra dęta będzie mieć swoją fanfarę. Niebawem premiera online

3 minut czytania
fot. Katowice Miasto Ogrodów
Każda orkiestra ma swoją fanfarę! Ma ją także Katowicki Orkiestrowy Uniwersytet Ludowy! Skomponowana przez Jarosława Spałka, wykonana przez debiutantów – studentów KOUL i Orkiestrę KWK Knurów, będzie mieć swą premierę online 11 grudnia. Eksperymentalny koncert improwizowany bazuje na śląskim dziedzictwie muzycznym. Zabrzmią instrumenty dęte blaszane i perkusjonalia. Zagrają 4-latki, jak i… 40-latki.
Międzypokoleniowe muzyczne spotkanie stanowi jednocześnie podsumowanie trwającego od września projektu KOUL, wykorzystującego różne formy ekspresji muzycznej, rozwijającego kreatywność i umiejętności twórcze uczestników, ale przede wszystkim projektu o charakterze integracyjnym, opartym na współdziałaniu różnych grup wiekowych i społecznych.
Pomimo pandemii wszystkie wydziały Uniwersytetu, w tym lokalne, jak i zamiejscowe (Szkoła Podstawowa nr 48 im. Juliusza Ligonia w Katowicach-Murckach oraz Zespół Szkół i Placówek nr 2 w Katowicach-Załężu), ukończyły pełny kurs edukacyjny. W projekcie wzięło udział ponad 350 uczestników, zrealizowano niemal 170 godzin warsztatów i zaangażowano 120 muzyków orkiestrowych – i to w zaledwie 3 miesiące!… Swoisty eksperyment edukacyjno-muzyczny obronił się celująco!
Wystąpią absolwenci: DZIECIĘCEGO WYDZIAŁU RUCHÓW SKOORDYNOWANYCH NIE BĄDŹ TRĄBA, CZYLI WYDZIAŁ DĘTY DLA DOROSŁYCH i  DZIELNICOWY WYDZIAŁ TROMBOWO-POWIETRZNY „MURCKI-|ZAŁĘŻE – w towarzystwie solistów (Jarosław Spałek, Krzysztof Nowakowski) oraz Orkiestry Dętej KWK Knurów pod batutą Mariusza Kowalczyka.
KOUL jest częścią wieloletniego programu Kultura Dęta, którego celem jest rewitalizacja ruchu orkiestr dętych. Wznowienie zdrowego amatorskiego ruchu muzycznego oraz propagowanie muzyki głównie wśród dzieci, które w naturalny sposób stają się kontynuatorami lokalnych tradycji, wyrażają ponadto dążenie do przywrócenia orkiestrom funkcji społecznych związanych z wspólnotami lokalnymi, z których się wywodzą oraz do podjęcia dialogu z tradycją.
Katowicki Orkiestrowy Uniwersytet Ludowy uzyskał dotację Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizatorami przedsięwzięcia są: Kultura Dęta, Katowice Miasto Ogrodów i Katowice Miasto Muzyki UNESCO. (BP)

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.