Connect with us
Reklama

Katowice

„Każdego kto pod postem ma siłę, odwagę napisać, że to bzdura, że wirusa nie ma, że to jakaś spiskowa teoria – zapraszam do pomocy” – zachęca w mediach społecznościowych śląski kardiochirurg Michał Zembala

Opublikowane

on

„Otwarliśmy nasz niewielki oddział parę dni temu. Dziś nie mamy już miejsc – 20 łóżek zajętych plus kolejnych 21 na intensywnej terapii, pod respiratorami, ecmo, w stanach bardzo ciężkich” – informuje na swoim profilu FB  dr hab. Michał Zembala, ordynator śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz  szef Oddziału Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Płuc oraz Mechanicznego Wspomagania Krążenia.
 – Każdego kto pod postem ma siłę, taką wewnętrzną odwagę napisać, że to bzdura, że wirusa nie ma, że to jakaś spiskowa teoria – zapraszam do pomocy. Każde ręce się przydadzą by przynieść chorym wody, pomóc przejść do toalety, poprawić maskę z tlenem, pomóc wykręcić numer do żony/męża i przytrzymać telefon przy uchu. Będziesz mogła/mógł przejść bez kombinezonu, bez maski, bez rękawiczek – by ci, którzy odchodzą widzieli pomocną twarz bez gogli.
Słowa ordynatora wywołały lawinę komentarzy:
„Proszę dać znać ilu chętnych przyszło pomóc” – pisali internauci. „Jestem chętna do pomocy, proszę o namiary”, „Tez tak uważam.. Wszystkie niedowiarki natychmiast powinni pomagać w szpitalach chorym… Ja póki co po pierwszej aplikacji szczepionki.. I’m happy!!!!”, „Brawo, Panie Profesorze!”, „Szacun”, „Wirus jest nie jeden jest ich masa, lecz nie ma covida i nie ma epidemii czy pandemii koronowirusa, a testy koronowirusa są fałszywe.”
To zaledwie część wpisów , które pojawiły się pod postem, bo temat jak zawsze wywołuje skrajne emocje wśród komentatorów. Przypomnijmy, że to kolejny dramatyczny wpis w mediach społecznościowych śląskiego kardiochirurga, który pod koniec marca apelował, by szczepić się jak tylko pojawi się taka możliwość.
– Błagam – Astra, Pfizer, Moderna … wszystko jedno – szczepcie się. Nie słuchajcie pseudoekspertów, dr googla czy wybitnych komentatorów życia codziennego – pisał trzy tygodnie temu dr Zembala. –  Szczepcie się! Błagam – uszanujcie nowe obostrzenia, noście porządnie maski, myjcie ręce, zostańcie w domach, pomagajcie jeden drugiemu. nie ważne czy PIS, PO, OP, SIP, lewica, prawica, liberał czy konserwatysta. Dziś koniecznym jest przetrwać. Przetrwać wspólnie i pomóc zarówno tym którzy chorują jak i tym, którzy tymi chorymi się opiekują.
Dr Michał Zembala jest synem prof. Mariana Zembali, współpracownika prof. Zbigniewa Religi, z którym przeprowadził pierwszą udaną transplantację serca. (BP)