Connect with us
Reklama

Przyroda

Kleszcz u psa. Usuwanie, objawy choroby

Opublikowane

on

Kleszcze, które wpijają się w skórę naszego czworonoga, wpływają nie tylko na dyskomfort psa, ale też jego zdrowie. Jakie poważne choroby mogą mu zagrażać? Kiedy pojawiają się kleszcze? Błędnie myślimy, kleszcze pojawiają się tylko we wiośnie oraz w lecie. Prawda jest, taka że pasożyty są aktywne niezależnie od pory roku, wystarczy im odpowiednia temperatura oraz wilgotność powietrza.

 

Kleszcz u psa

Najwięcej chorób u psów spowodowanych przez kleszcze, zaobserwujemy na przełomie marca i kwietnia oraz we wrześniu i październiku, chociaż istnieją przypadki, kiedy kleszcze atakują też na początku roku, w zimnych miesiącach – styczniu i lutym.

Kleszcz u psa – jak usunąć?

Jeśli chcemy się upewnić, że nasz pies nie ma kleszczy, to powinniśmy często przeglądać jego sierść, m.in. podczas głaskania czy kąpania, zwłaszcza w okolicy uszu, pachwiny, pyska.

Aby pies zaraził się chorobą odkleszczową musi minąć doba. Warto wspomnieć, że według statystyk co trzeci kleszcz przenosi choroby, więc nie w każdym przypadku „złapania kleszcza” musi wystąpić zakażenie.

Kleszcze u psa powinno się usuwać haczykiem lub szczypcami, specjalnie do tego przeznaczonymi. Można je zakupić w sklepie zoologicznym, u weterynarza, a nawet w aptece. Po pozbyciu się kleszcza należy odkazić miejsce, z którego był on wyciągany (ale nie spirytusem) i upewnić się, że kleszcz został właściwie urwany u psa. Podczas wyciągania nie powinno się też smarować miejsc wokół kleszcza olejem, masłem, itp.

Urwany kleszcz u psa – co robić?

Jak najskuteczniej pozbyć się kleszcza? Jak się okazuje, najpopularniejszy sposób, czyli wyciąganie go palcami wcale nie jest najlepszym. Niestety wtedy istnieje ryzyko, że wyciskając odwłok kleszcza, do krwiobiegu psa dostaną się niepożądane substancje. Najlepiej jest poprosić o pomoc weterynarza, jeśli nie czujemy się pewni w wyciąganiu kleszcza lub obawiamy się, że źle urwany kleszcz mógł pozostać częściowo w ciele psa.

Jak zapobiegać łapaniu kleszczy u psów?

Na rynku możemy znaleźć cztery rodzaje środków kleszczobójczych dla psów:

– tabletki,

– spraye,

– krople do stosowania zewnętrznego (spot-on),

– obroże.

Najpopularniejszym specyfikiem przeznaczonym do walki z kleszczami są krople „spot-on”, które nadkłada się punktowo na wybrane miejsca na skórze psa. Wystarczy, że preparat zaaplikujemy tylko na skórę karku, mimo to całe ciało zwierzęcia będzie chronione – „od ogona, aż po uszy”. Takie preparaty wpływają na cały organizm psa, ponieważ mimo tego, że zakrapla się je miejscowo, to przesiąkają do układu krwionośnego i rozchodzą się po całym ciele. Substancje zawarte w takich kroplach, działają destrukcyjnie na układ nerwowy pasożyta, ale są bezpieczne dla naszego pupila. Ważne, aby zakropić preparat w takim miejscu, do którego pies nie dosięgnie i nie zliże kropel – dlatego najlepszym miejscem jest kark. Jak podać go psu? Należy rozgarnąć włosy psa i nałożyć krople na suchą skórę.

Preparat może być już aplikowany na skórę 10-tygodniowych szczeniaka. Należy pamiętać, aby zwierzę przez czas „kuracji” unikało kąpieli, żeby środek mógł swobodnie się wchłonąć i rozprowadzić po organizmie. Przy zakupie kropel przeciwkleszczowych dla psów, powinniśmy się sugerować, dla jakiej rasy/wagi są one przeznaczone (mniejsze psy potrzebują mniejszej dawki, niż większe rasy). Krople dawkuje się co cztery tygodnie.

Preparat na kleszcze dla psa znajdziesz tu >> https://www.frontlinecombo.pl/Pages/Kleszcze.aspx

Osoby, nienależące do systematycznych mogą zaopatrzyć się w obrożę, którą najlepiej jest zakupić w sklepach zoologicznych, albo u weterynarza. Na rynku i w zwykłych sklepach możemy znaleźć bezwartościowe, podrobione produkty.

Na jakiej zasadzie działa taka obroża? Posiada w sobie aktywną substancję, która przenika przez małe pory i dostaje się do krwiobiegu psa. Obroża musi dobrze przylegać do szyi psa – nie może być za luźna, ani go uwierać. Jak dbać o taką obrożę? Przecierać ją od czasu do czasu wacikiem ze spirytusem, aby odetkać pory.

Obroża przeciwkleszczowa działa zazwyczaj około pół roku. Na początku użytkowania może ona wydzielać silny chemiczny zapach, dlatego w szczególności są one polecane psom, które większość czasu spędzają na zewnątrz.

Zobacz obrożę Foresto >> https://www.krakvet.pl/bayer-foresto-obroza-przeciw-pchlom-kleszczom-dla-duzych-psow-pg-17600.html

Czytaj dalej

Katowice

Turyści zabrali znalezione na beskidzkim szlaku szczenię wilka. Teraz przyrodnicy szukają jego watahy. Liczy się czas

Opublikowane

on

Dodane przez

Turyści znaleźli szlaku w Beskidach szczenię wilka, które zabrali. Ostatecznie trafiło do bielskiego ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt i wkrótce wróci do watahy. Sabina Nowak ze Stowarzyszenia dla Natury Wilk zaapelowała: nie zabierajcie zwierząt z lasu.

Czytaj dalej

co słychać?

Zabite niedźwiedzie w Tatrach – by je chronić nie wolno ich dokarmiać…

Opublikowane

on

Dodane przez

10 – letnia niedźwiedzica i jej jedno z młodych zastrzelono na Słowacji. Do zdarzenia doszło w rejonie hotelu Śląski Dom pod Gerlachem, który znajduje się w sercu Tatr Wysokich 1670 m n.p.m. Zwierzęta zginęły na parkingu.

 Jak tłumaczą służby słowackie, dwa niedźwiedzie zastrzelone zostały przez pracowników Państwowej Ochrony Środowiska w Wysokich Tatrach, a dwa młode uciekły w kierunku lasu. Akcja to wynik zbyt bliskich spotkań niedźwiedzi z ludźmi na terenie ludzkich siedzib.

W Tatrach jest około 80 do 90 sztuk niedźwiedzi – mówi Filip Zięba zastępca dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego, naukowiec i przyrodnik. To dotyczy obszaru Tatr polskich i słowackich. Z reguły niedźwiedzie tak jak i inne dzikie zwierzęta nie pragną kontaktu z człowiekiem. Są jednak niestety czasami dokarmiane przez ludzi lub korzystają z okazji pozostawionego przez ludzi jedzenie, czy to na terenie lasów, parku, czy źle zabezpieczonych śmietnikach.

–  Są turyści, którzy świadomie dokarmiają zwierzęta, choć dużo jest i takich, którzy robią to nieświadomie, zostawiając resztki i to naraża nas na niebezpieczeństwo – wyjaśnia Filip Zięba.  Podkreśla, że taki niedźwiedź traktujący śmietnik, jak stołówkę, najpierw w okolice domostw podchodzi nocą, potem, gdy nic mu się nie dzieje wczesnym rankiem i tak przekracza kolejne granice i zaczyna chodzić w ciągu dnia między domami… Tymczasem wiele miejscowości w Tatrach na Słowacji, jak choćby Wysokie Tatry, czy Smokowiec leżą w środku lasu, to dlatego łatwiej tam jest spotkać dzikie leśne zwierzęta. Szukają one łatwego jedzenia, a to jest w źle zabezpieczonych np. śmietnikach… Niedźwiedź może więc szybko zdobyć obiad i uciec do lasu okrążającego miejscowość.

Jak wyjaśnia jednak Filip Zięba, jest to długi i złożony proces, aby zwierzę zaczęło wchodzić w ludzkie siedziby.– To jest problem bardzo złożony, aby wychować sobie takiego niedźwiedzia….

Dlatego tak ważne jest, aby nie dokarmiać dzikich zwierząt i dobrze zabezpieczać wszelkie miejsca z śmieciami. To niestety potem zwierzęta ponoszą konsekwencje niefrasobliwego zachowania ludzi. – Pamiętam sprawę sprzed dwóch, trzech lat, gdy Słowacy poprosili nas o pomoc w odłowieniu niedźwiedzicy. Ona sobie siedziała w centrum miejscowości na modrzewiu i karmiła młode. Potem przeszła na kolejne drzewo między turystami, po drodze jeszcze rozwalając śmietnik… To tak jakby chodziła sobie u nas np. po parku miejskim…  My pomogliśmy im ją odłowić. Złapaliśmy ją i założyliśmy jej obrożę – mówi Filip Zięba. Wyjaśnia, że pracownicy TPN namawiali Słowaków, aby zastosowali, taką samą metodę, jaka jest na terenie TPN, a więc odstraszania strzelaniem gumowymi kulami. – Jednak to nie takie proste, nie wszędzie wolno tak robić… Ja nie chcę komentować jednak tego, co się wydarzyło na Słowacji.

To już kolejny przypadek z niedźwiedziami w roli głównej. Nasz słynny niedźwiedź Iwo odłowiony w okolicy Łysej Polany, gdzie mu założono GPS, potem poszedł na Węgry i dalej na Ukrainę. Początkiem lat 90. XX wieku niedźwiedzica Magda została odłowiona i zawieziona do zoo we Wrocławiu z młodymi, niestety pokonała wszelkie przeszkody i uciekła na miasto i zginęła, jeden jej młody padł, a drugi Mango przez całe życie musiał być izolowany w klatce 5 na 5 metrów…

Warto też przypomnieć, że ostatni atak niedźwiedzia na człowieka w Polsce miał miejsce w 1926 roku, gdy to zaatakował on pasące owce na łące w Białce Tatrzańskiej dzieci – mówi Filip Zięba i podkreśla, że niedźwiedzie tak naprawdę są wegetarianami… Mają za to doskonały słuch i węch. Ich przysmakiem jest roślina świerząbek orzęsiowy. – Im naprawdę wystarczy to co rośnie teraz w lesie.

 Idąc w Tatry należy pamiętać, że to dom zwierząt, a w tym niedźwiedzi. Skoro mamy na terenie TPN ponad 270 km ścieżek, to oczywiście nie jest możliwe, aby w jakiejś odległości od nas nie był niedźwiedź, który nas doskonale czuje i słyszy, bo i słuch i węch ma znakomity. Niedźwiedzie zresztą nocą często korzystają naszych szlaków. Ważne jest jednak, aby z szlaków będąc już w parku nie zbaczać, bo można spotkać niedźwiedzia, a ten może być naszą obecnością, przy sprzyjającym wietrze zaskoczony. Takie zbliżenie się człowieka może potraktować jako atak, dlatego sygnalizuje stając na dwóch łapach i fucząc, aby do niego nie podchodzić…

Tekst Beata Szkaradzińska

Fot. główne ilustracyjne

Czytaj dalej

co słychać?

Fory dla zwierząt wiosną w Tatrach

Opublikowane

on

Dodane przez

Choć wiosna zagościła już na dobre, to jednak w Tatrach, a szczególnie tych wyższych partiach, nadal …zima. Na wysokości ponad tysiąca metrów n.p.m. jest jeszcze ponad 2 metry starego śniegu. Mimo to zwierzęta powoli się budzą, widać też budzącą się florę.

–  Krokusy nie mogą się przebić na Kalatówkach są tylko nieliczne, tak jak i lepiężniki, na drzewach prawie nie ma pąków – mówi  Marcin Strączek Helios, leśniczy obwodu Kuźnice z TPN.

 – Śniegu jest bardzo dużo, to naprawdę wyjątkowy sezon. Natomiast trzeba pamiętać, że wiosna to czas najbardziej wzmożonej aktywności  fauny – mówi Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN.

I tak już powoli pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego spotykają zwierzęta. – Wykopują się świstaki, nie będą miały jednak łatwo, bo śniegu dużo i wszystko czym mogą się żywić jest pod grubą pokrywą, więc tych nor, które są odkopane jest jeszcze niewiele, ale zakładamy, że ich ilość będzie wzrastać lawinowo – mówi Szymon Ziobrowski.

Możemy już obserwować wybijające się świstaki z czterech nor w obwodzie ochronnym Kuźnice, z dwóch w Kotle Goryczkowy oraz jedną w Świńskim Kotle Goryczkowym i jednym w Dolinie Jaworzyńskiej. Pozostałe nory są jeszcze nieaktywne, ale i z nich wyjdą lada moment świstaki, bo to czas, gdy rozpoczynają swą wiosenną aktywność, a to znaczy, że wiosna w górach lada moment – mówi Marcin Strączek Helios. Podkreśla, że świstaki mają teraz bardzo trudny czas, bo są głodne, a pokarmu, którym się żywią, a więc ziołorośli, przez dużą ilość śniegu brak. To dlatego jeszcze jakiś czas muszą spędzić w norach. Choć z głodu czasem przeglądają śmieci. – Raz jeden zobaczyłem nadgryzionego zębami świstaka starego trampka – mówi Marcin Strączek Helios. Jednak już wkrótce będą się rozmnażać, a potem intensywnie żerować aż do jesieni, potem znowu będą spać w norach.

Teraz też już rodzą się kozice. – Są już bardzo widoczne i schodzą w swe bezpieczniejsze rejony, gdzie będą ich wykoty teraz w maju – mówi Marcin Strączek Helios, leśniczy obwodu Kuźnice z TPN.

Widać też już niedźwiedzie. Na Hali Gąsienicowej jest ponad 2 metry śniegu, a z gawry wyszła już niedźwiedzica.

Powoli będzie musiała zejść gdzieś niżej, uzupełnić braki w  jedzeniu, bo od jesieni śpi, a od końca stycznia karmi młode, musi więc uzupełnić swe zasoby energetyczne –  Marcin Nędza Chotarski, leśniczy z Hali Gąsienicowej, TPN. Wyjaśnia, że z przeprowadzonych badań w Polsce i na świecie wynika, że od stycznia, gdy urodziła młode niedźwiedzica już nie zapada w całkowitą hibernację, choć nadal odpoczywa. – Czasem się przekręci z lewego boku na prawy, łapą przygarnie młodego, aby się napił mleka, zazwyczaj jednak dawniej, gdy niedźwiedzica wyszła z gawry, to dwóch tygodni od niej odchodziła, teraz przez nawrót zimy nie odchodzi już prawie cztery tygodnie. Marcin Nędza Chotarski wyjaśnia też, że niedźwiedzica opiekuje się zazwyczaj młodymi 2 lata, czasem krócej, a czasem i 3, jednak z reguły młode odgania po 2 lub 2,5 roku. Przeważnie w warunkach TPN ma niedźwiedzica po dwa lub trzy młode. Niestety trzecie jest zawsze najsłabsze, najmniejsze i rzadko dożywa pełnoletniości.- Niedźwiedzi mamy tu w TPN około 20, to optymalna liczba, bo widać, że im tu dobrze – mówi Marcin Nędza Chotarski, leśniczy z Hali Gąsienicowej, TPN. Wyjaśnia, że dawniej niedźwiedź był w Tatrach tępiony przez górali w obawie o stada pasących się owiec. To dlatego został on prawie całkowicie wytępiony na przełomie XIX i XX wieku. – Teraz nie ma już kłusownictwa, a pożywienia mają w Tatrach niedźwiedzie bardzo dużo, więc jest ich teraz optymalna ilość. Praktycznie w każdej dolinie jest gawra.  

Ponieważ TPN to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów, nieraz bardzo tłumnie władze Parku zdecydowały, że dla dobra zwierząt, które teraz się rozmnażają, rodzą trzeba ograniczyć w górach bytność ludzi. – Po wielu dyskusjach uznaliśmy, że priorytet musimy dać stałym mieszkańcom Tatr i to dlatego zamykamy niektóre szlaki – mówi Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN.

Pisaliśmy już o tym.

Beata Szkaradzińska

Zdjęcia: Tomasz Bodziany; TPN, Dariusz Giś, TPN; Tadeusz Rusek, TPN

Czytaj dalej

Polub nas na FB

Advertisement

Popularne