Kleszcz u psa. Usuwanie, objawy choroby

IKC
IKC

Kleszcze, które wpijają się w skórę naszego czworonoga, wpływają nie tylko na dyskomfort psa, ale też jego zdrowie. Jakie poważne choroby mogą mu zagrażać? Kiedy pojawiają się kleszcze? Błędnie myślimy, kleszcze pojawiają się tylko we wiośnie oraz w lecie. Prawda jest, taka że pasożyty są aktywne niezależnie od pory roku, wystarczy im odpowiednia temperatura oraz wilgotność powietrza.

- reklama -

- REKLAMA -

 

- Advertisement -

Kleszcz u psa

Najwięcej chorób u psów spowodowanych przez kleszcze, zaobserwujemy na przełomie marca i kwietnia oraz we wrześniu i październiku, chociaż istnieją przypadki, kiedy kleszcze atakują też na początku roku, w zimnych miesiącach – styczniu i lutym.

Kleszcz u psa – jak usunąć?

Jeśli chcemy się upewnić, że nasz pies nie ma kleszczy, to powinniśmy często przeglądać jego sierść, m.in. podczas głaskania czy kąpania, zwłaszcza w okolicy uszu, pachwiny, pyska.

Aby pies zaraził się chorobą odkleszczową musi minąć doba. Warto wspomnieć, że według statystyk co trzeci kleszcz przenosi choroby, więc nie w każdym przypadku „złapania kleszcza” musi wystąpić zakażenie.

Kleszcze u psa powinno się usuwać haczykiem lub szczypcami, specjalnie do tego przeznaczonymi. Można je zakupić w sklepie zoologicznym, u weterynarza, a nawet w aptece. Po pozbyciu się kleszcza należy odkazić miejsce, z którego był on wyciągany (ale nie spirytusem) i upewnić się, że kleszcz został właściwie urwany u psa. Podczas wyciągania nie powinno się też smarować miejsc wokół kleszcza olejem, masłem, itp.

Urwany kleszcz u psa – co robić?

Jak najskuteczniej pozbyć się kleszcza? Jak się okazuje, najpopularniejszy sposób, czyli wyciąganie go palcami wcale nie jest najlepszym. Niestety wtedy istnieje ryzyko, że wyciskając odwłok kleszcza, do krwiobiegu psa dostaną się niepożądane substancje. Najlepiej jest poprosić o pomoc weterynarza, jeśli nie czujemy się pewni w wyciąganiu kleszcza lub obawiamy się, że źle urwany kleszcz mógł pozostać częściowo w ciele psa.

Jak zapobiegać łapaniu kleszczy u psów?

Na rynku możemy znaleźć cztery rodzaje środków kleszczobójczych dla psów:

– tabletki,

– spraye,

– krople do stosowania zewnętrznego (spot-on),

– obroże.

Najpopularniejszym specyfikiem przeznaczonym do walki z kleszczami są krople „spot-on”, które nadkłada się punktowo na wybrane miejsca na skórze psa. Wystarczy, że preparat zaaplikujemy tylko na skórę karku, mimo to całe ciało zwierzęcia będzie chronione – „od ogona, aż po uszy”. Takie preparaty wpływają na cały organizm psa, ponieważ mimo tego, że zakrapla się je miejscowo, to przesiąkają do układu krwionośnego i rozchodzą się po całym ciele. Substancje zawarte w takich kroplach, działają destrukcyjnie na układ nerwowy pasożyta, ale są bezpieczne dla naszego pupila. Ważne, aby zakropić preparat w takim miejscu, do którego pies nie dosięgnie i nie zliże kropel – dlatego najlepszym miejscem jest kark. Jak podać go psu? Należy rozgarnąć włosy psa i nałożyć krople na suchą skórę.

Preparat może być już aplikowany na skórę 10-tygodniowych szczeniaka. Należy pamiętać, aby zwierzę przez czas „kuracji” unikało kąpieli, żeby środek mógł swobodnie się wchłonąć i rozprowadzić po organizmie. Przy zakupie kropel przeciwkleszczowych dla psów, powinniśmy się sugerować, dla jakiej rasy/wagi są one przeznaczone (mniejsze psy potrzebują mniejszej dawki, niż większe rasy). Krople dawkuje się co cztery tygodnie.

Preparat na kleszcze dla psa znajdziesz tu >> https://www.frontlinecombo.pl/Pages/Kleszcze.aspx

Osoby, nienależące do systematycznych mogą zaopatrzyć się w obrożę, którą najlepiej jest zakupić w sklepach zoologicznych, albo u weterynarza. Na rynku i w zwykłych sklepach możemy znaleźć bezwartościowe, podrobione produkty.

Na jakiej zasadzie działa taka obroża? Posiada w sobie aktywną substancję, która przenika przez małe pory i dostaje się do krwiobiegu psa. Obroża musi dobrze przylegać do szyi psa – nie może być za luźna, ani go uwierać. Jak dbać o taką obrożę? Przecierać ją od czasu do czasu wacikiem ze spirytusem, aby odetkać pory.

Obroża przeciwkleszczowa działa zazwyczaj około pół roku. Na początku użytkowania może ona wydzielać silny chemiczny zapach, dlatego w szczególności są one polecane psom, które większość czasu spędzają na zewnątrz.

Zobacz obrożę Foresto >> https://www.krakvet.pl/bayer-foresto-obroza-przeciw-pchlom-kleszczom-dla-duzych-psow-pg-17600.html

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *