//

Kolejna edycja Śląskiego Festiwalu Nauki przesunięta

3 minut czytania
fot. PAP

Kolejna edycja Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice, planowana początkowo na kwiecień 2021 roku, odbędzie się między 29 a 31 maja. Ze względu na hybrydową formę, przyszłoroczną edycję organizowanej po raz piąty imprezy organizatorzy nazwali „Za pięć piątym” festiwalem.

„Na +Za pięć piątym+ Śląskim Festiwalu Nauki nie zabraknie gości specjalnych – polskich i zagranicznych, a kontakt zdalny wcale nie oznacza, że spotkania z nimi będą mniej ciekawe i inspirujące” – zapewnia rzecznik Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach Jacek Szymik-Kozaczko.

Śląski Festiwal Nauki Katowice, którego pomysłodawcą i liderem jest Uniwersytet Śląski w Katowicach, to jedno z największych w Europie wydarzeń o charakterze popularyzującym naukę. Czwarta edycja Festiwalu w styczniu tego roku przyciągnęła do Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach ponad 51 tys. osób, a łącznie we wszystkich dotychczasowych edycjach wzięło udział – razem z widzami transmisji internetowych – ponad 200 tys. uczestników.

Pierwotnie jubileuszową, piątą odsłonę Festiwalu zaplanowano między 10 a 12 kwietnia przyszłego roku. Imprezę przeniesiono jednak na ostatni weekend maja, ponieważ do kwietnia w gmachu Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach ma działać szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19.

Od początku pandemii organizatorzy pracowali na rzecz przeprowadzenia festiwalu w formule hybrydowej, ale z założeniem, że sytuacja pandemiczna do wiosny przyszłego roku ulegnie poprawie, a przynajmniej – że nie będzie obowiązywać tak wiele obostrzeń. Obecnie jednak sytuacja jest wciąż na tyle niepewna, że uniemożliwia przygotowanie festiwalu w takim zakresie.

„Właśnie dlatego zdecydowano się na koncepcję +Za pięć piątego ŚFN+, która jest przystosowaniem tego, co udało się wypracować przez poprzednie lata – a co tak entuzjastycznie przyjęła społeczność naszego regionu – do dzisiejszych realiów” – wyjaśnił rzecznik największej śląskiej uczelni.

Organizatorzy zapewniają, że przygotowując wiosenną edycję festiwalu mają na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo publiczności podczas wydarzenia; jednocześnie pracują ze świadomością, że „marka ŚFN zasługuje na prawdziwą piątą edycję w normalnych okolicznościach, a więc po zakończeniu pandemii”.

Zgodnie z założeniami, główną przestrzenią Festiwalu pozostanie sala wielofunkcyjna Międzynarodowego Centrum Kongresowego ze stanowiskami pokazowymi zgrupowanymi w obszary wiedzy oraz kilka stref specjalnych. Ograniczeniu ulegnie warsztatowo-wykładowa część programu, którą organizatorzy zamierzają w dużej części przenieść w sferę online.(PAP)

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.