Małopolskie gminy zaniepokojone propozycją tras kolejowych z CPK. Projekty zakładają wyburzanie domów

Kraków. Jerzmanowice-Przeginia (woj. małopolskie). Władze Krakowa oraz innych małopolskich gmin protestują przeciwko propozycjom przebiegu tras linii kolejowych prowadzących z planowanego Centralnego Portu Komunikacyjnego. Projekty nowych tras szybkiej kolei zakładają m.in. potrzebę wyburzenia wielu domów, ale także zagrażają parkom krajobrazowym.

– Co do samego przedsięwzięcia inwestycyjnego w postaci Centralnego Portu Komunikacyjnego miasto Kraków mówi tak, natomiast jeżeli chodzi o przebieg projektowanych tras kolejowych, (…) które przebiegają po terenie Krakowa, mówimy nie – powiedział Jerzy Muzyk, wiceprezydent Krakowa. Jak dodał, związane jest to z inwestycjami planowanymi przez miasto na tych terenach.

Również przedstawiciele okolicznych gmin mają wątpliwości.

– Jeden z wariantów przecina całkowicie gminę na pół. Wiąże się z wyburzeniem kilkuset domów – mówi Tomasz Gwizdała, wójt gminy Jerzmanowice-Przeginia.

Przedstawiciele Centralnego Portu Komunikacyjnego informują, że ostateczny przebieg linii kolejowej będzie zależał od wyników trwających konsultacji społecznych, ale także badań środowiskowych i uwarunkowań technicznych. Konsultacje będą trwały do 10 marca.

Dodał /

Napisz komentarz

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search