>
//

Mandaty i wnioski do sądu po wczorajszych demonstracjach antycovidowców. Protestowali również Ślązacy

3 minut czytania
fot. PAP (Poznań)

Ponad 200 mandatów i 1,5 tys. wniosków do sądu wystawiła policja w całym kraju uczestnikom wczorajszych demonstracji, przeciw wprowadzaniu ograniczeń w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Protesty odbywały się również w Katowicach, pod hasłem „Śląsk rusza po wolność”. W proteście, który wyruszył z Rynku pod Urząd Wojewódzki, wzięło udział kilkaset osób. 

„Wczoraj odbyło się 68 zgromadzeń związanych z obecną sytuacją epidemiologiczną w kraju. Podczas protestów ujawniliśmy 2 213 wykroczeń. Nałożyliśmy 206 mandatów karnych, a w 1 535 przypadkach skierujemy wnioski o ukaranie do sądu. Pozostałe osoby po zwróceniu uwagi zastosowały się do poleceń funkcjonariuszy, m.in. pozakrywały nos i usta, w związku z czym były pouczane” – poinformował  rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka.

Wskazał, że ponadto w czterech przypadkach wszczęto postepowania w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa, w tym naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza tj. o popełnienie czynu z art. 222 kk oraz kierowania gróźb karalnych wobec policjanta zabezpieczającego zgromadzenie.

Ciarka przypomniał, że cały czas obowiązuje w Polsce stan epidemii, a kwarantanna skutecznie może zapobiec niekontrolowanej transmisji wirusa.

Poinformował, że ostatniej doby funkcjonariusze sprawdzili prawie 200 tys. osób skierowanych na kwarantannę. W ok. 600 przypadkach stwierdzili uchybienia kwalifikujące się do wyciagnięcia konsekwencji prawnych. „Przypominamy, że Powiatowy Państwowy Inspektor sanitarny na osoby uchylające się od kwarantanny może nałożyć karę pieniężna do 30 tys. zł” – przypomniał.

„Pamiętajmy o tym, aby nie zdziwiła nas ewentualna kara wymierzona przez Państwowa? Inspekcje Sanitarną na podstawie ustawy z 2008 roku o zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi” – dodał.

„Cieszy fakt, że policjanci zdrowieją, ale pamiętajmy – nie oszukujmy policjantów, podawajmy zawsze prawdziwe informacje o naszym stanie zdrowia, wykonujmy polecenia policjantów, aby dbać wspólnie o zdrowie nas wszystkich. To dzięki działaniom policjantów hamowana jest transmisja wirusa i mniej pacjentów maja? lekarze, ratownicy czy pielęgniarki. Bądźmy odpowiedzialni!” – zaapelował Ciarka.

Skontrolowano również ok. 9 tys. miejsc organizacji wesel.

„Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi inspektor sanitarny może wymierzyć karę pieniężna w wysokości od 5 do 30 tys. złotych. Apelujemy o rozsadek i odpowiedzialność” – powiedział Ciarka.(PAP)

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni wpis

Wypadek w okolicach pyrzowickiego lotniska. Są ofiary

Następny wpis

IMGW: intensywne opady w sześciu województwach