//

Mieszkanie za remont – rusza kolejna edycja bardzo popularnego wśród katowiczan programu

7 minut czytania
fot. NZ

Program „Mieszkanie za remont” cieszy się w Katowicach olbrzymią popularnością. Umożliwia on wynajęcie w dobrej cenie mieszkania od miasta w zamian za przeprowadzenie remontu. Do tej pory w ten sposób 400 lokali znalazło swoich najemców, a w ostatnich edycjach liczba osób aplikujących była kilkunastokrotnie wyższa niż dostępnych mieszkań.

Dzisiaj udostępniona została nowa lista 40 lokali mieszkalnych przeznaczonych do oddania w najem po przeprowadzeniu remontu przez przyszłego najemcę. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku miasto zmieniło kryteria programu zwiększając szanse osób samotnych, niepełnosprawnych, ale i punktując dodatkowo katowiczan.

– „Mieszkanie za remont” to świetna okazja na znalezienie swego lokum dla osób, które nie chcą brać kredytów na kupno mieszkania, ani płacić wysokiego odstępnego za wynajem na rynku komercyjnym. Program jest bardzo ważny dla miasta, bo pozwala zaspokajać istotne potrzeby mieszkańców, jak również sukcesywnie zmniejszać liczbę pustostanów. Zdarzają się również przypadki, że osoby spoza Katowic otrzymując „mieszkanie za remont” meldują się w Katowicach i odprowadzają podatki w naszym mieście, a to bardzo ważne w czasie wyzwań demograficznych – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Dla potencjalnych najemców bardzo ważna jest też możliwość wykupienia na preferencyjnych warunkach mieszkania usytuowanego w budynku stanowiącym własność wspólnoty mieszkaniowej z udziałem Miasta – po co najmniej pięciu latach zamieszkiwania w nim. W ubiegłym roku wprowadziliśmy także zapisy, które zwiększają szanse „singli” na „mieszkanie za remont”. Wcześniej osoby mieszkające samotnie mogły co prawda aplikować o te lokale, ale ich szanse na zdobycie własnego lokum, przy tak wielkim zainteresowaniu, były niewielkie. Większe szanse mają także osoby z orzeczoną niepełnosprawnością. Dodatkowo punktujemy osoby, które już mieszkają w Katowicach – podkreśla prezydent Marcin Krupa.

Jakie mieszkania do wyboru? Jak aplikować o najem lokalu?

– W tej edycji programu mamy do wyboru 40 mieszkań o powierzchni od 17 m2 do blisko 80 m2. Cena najmu za 1 m2 waha się od 3,25 zł do 5,91 zł i jest uzależniona m.in. od lokalizacji, a także standardu mieszkania – mówi Katarzyna Betka, zastępca naczelnika wydziału budynków i dróg. Lokale znajdują się przede wszystkim w Śródmieściu (m.in. ul. Mariacka, Kozielska, Warszawska, Mikołowska, Dąbrowskiego, Kopernika, Powstańców, Stefana Batorego, Żwirki i Wigury, Plebiscytowa, Kościuszki), ale też na Koszutce (ul. Iłłakowiczówny), Ligocie (ul. Koszalińska, Słupska), Panewnikach (ul. Bronisławy, Panewnicka) czy Szopienicach (ul. Kantorówny, Wiosny Ludów).

Aby móc ubiegać się o mieszkanie za remont należy spełnić kilka warunków. Po pierwsze, nie można być właścicielem innego mieszkania. Po drugie – należy spełnić kryterium dochodowe. Przykładowo – dla gospodarstwa jednoosobowego to dochód mieszczący się w widełkach od 1800 zł do 4800 zł, a w przypadku gospodarstwa wieloosobowego dochód na jedną osobę musi się mieścić w przedziale od 1200 zł do 3120 zł. Trzecim warunkiem jest brak zaległości z tytułu najmu, bezumownego zajmowania lokalu lub roszczenia regresowego. – Jeżeli dana osoba spełnia wszystkie warunki formalne, a na jedno mieszkanie jest więcej chętnych, a tak z reguły jest, wtedy o pierwszeństwie w zawarciu umowy decydują punkty. Tworząc punktację pod uwagę bierzemy m.in.: aktualną powierzchnię mieszkalną w przeliczeniu na jedną osobę, liczbę osób zamieszkujących dany lokal, kwestię posiadania dzieci, orzeczenia o niepełnosprawności czy też kwestię bezdomności – podkreśla naczelnik Betka.

Oglądanie lokali możliwe jest po uzgodnieniu terminu z właściwym Oddziałem Eksploatacji Budynków (OEB) KZGM w Katowicach w dniach od 04.01.2021 r. do 22.01.2021 r. w godzinach pracy OEB (telefony do OEB podane są w tabeli – przy konkretnym lokalu). Należy pamiętać o zachowaniu reżimu sanitarnego, a to oznacza, że oglądanie lokali odbywać się może tylko w maseczkach lub przyłbicach i rękawiczkach ochronnych. W przypadku zainteresowania wynajmem lokalu należy w terminie od 25.01.2021 roku do 12.02.2021 r. złożyć w Urzędzie Miasta Katowice (Rynek 1, I piętro, stanowisko 20, 21) wniosek o zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego. Szczegółowe informacje na temat mieszkań oddawanych w najem po przeprowadzeniu remontu przez przyszłego najemcę można uzyskać na stanowisku Wydziału Budynków i Dróg w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Katowice na I piętrze przy Rynku 1 w Katowicach lub pod nr tel. 32/25-93-634. Lista lokali w ramach programu oraz dodatkowe informacje są także dostępne na stronie Urzędu Miasta Katowice (BP)

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.