///

Dziś „Mistrz i Małgorzata” – na zakończenie XX Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje”. Tegoroczna edycja odbywała się online

3 minut czytania
fot. Katowice Miasto Ogrodów
Dziś ostatni dzień XX Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje”, organizowanego przez Katowice Miasto Ogrodów – Instytucję Kultury im. Krystyny Bochenek.  Na zakończenie „Mistrz i Małgorzata”  – teatralna adaptacja kultowego dzieła Bułhakowa z kwartetem smyczkowym w tle, który w tym roku powalczy o Laur Konrada. Przedstawienie Teatru Polskiego Bielsko-Biała w reżyserii Małgorzaty Warsickiej  można zobaczyć dziś o godz. 20.00 na stronie: festiwal-interpretacje.pl
W czasie tegorocznej imprezy, 24 listopada zmarł Andrzej Maria Marczewski – reżyser, dramaturg, autor i wydawca książek, dyrektor scen i producent teatralny. Do historii Teatru Polskiego przeszła jego inscenizacja „Mistrza i Małgorzaty” z 1998 (z Henrykiem Talarem w roli Wolanda i Piłata), przyjmowana przez widzów z ogromnym entuzjazmem i pozostająca w ich wspomnieniach do dziś. W bielskim teatrze wyreżyserował również „Słupnika” (1998) i „Kubusia Puchatka” (1999). Od stycznia 2013 był dyrektorem Teatru Małego w Tychach.

Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje”, to jeden z najważniejszych polskich festiwali teatralnych.  W tym roku jak większość wydarzeń przeniosło się do internetu. Dzięki temu mogli w nim brać udział teatromani z całej Polski. Szczególnie, że dostęp do wszystkich punktów programu był bezpłatny.

Przejście w sferę wirtualną nie oznacza zmiany formuły. Jak zawsze pięć najciekawszych spektakli młodych reżyserów z ostatnich sezonach teatrów walczy o Laur Konrada i Nagrodę Publiczności.

W programie znalazły się też m.in. spektakle telewizyjne i słuchowiska radiowe, dokumenty oraz krótkie fabuły, a także warsztaty, panele dyskusyjne i rozmowy z twórcami. Wszystkie punkty programu były emitowane na żywo (lub jako wcześniejsze, specjalne rejestracje) na stronie festiwal-interpretacje.pl.

W tym roku na Laur Konrada i Nagrodę Publiczności ma szansę Małgorzata Warsicka ze spektaklem „Mistrz i Małgorzata” z Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, Katarzyna Szyngiera ze spektaklem „Lwów nie oddamy” zrealizowanym w Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie, Cezary Tomaszewski ze spektaklem „Gracjan Pan” z Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu, Piotr Łukaszczyk ze spektaklem „Jutro przypłynie królowa” z Wrocławskiego Teatru Współczesnego i Jędrzej Piaskowski ze spektaklem „Jezus” z Nowego Teatru w Warszawie.

Konkursowe spektakle będzie oceniało pięcioosobowe jury. W jego skład w tym roku wchodzą: kostiumolożka Katarzyna Sobańska, scenograf Marcel Sławiński, historyk literatury Stanisław Rosiek, aktor i tłumacz Jacek Poniedziałek oraz reżyser Grzegorz Jarzyna (przewodniczący jury). (BP)

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.