Connect with us
Reklama

Katowice

Na terenie Strefy Kultury powstanie nowy parking. Koniec ze stresem i gonitwą w poszukiwaniu miejsca tuż przed imprezą

Opublikowane

on

Katowickie TBS podpisało umowę na wykonanie projektu parkingu w Strefie Kultury. Decyzja o budowie parkingu to efekt ogromnej popularności tego miejsca, która przerosła założenia projektujących. W czasie normalnego funkcjonowania Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Międzynarodowego Centrum Kongresowego zdarzało się, że kierowcy w poszukiwaniu wolnych miejsc rozjeżdżali zieleń, czy zajmowali wszelkie dostępne miejsca postojowe na okolicznych osiedlach.

Jednocześnie sami katowiczanie przyjeżdżając na duże wydarzenia nie zawsze mogą zaparkować. Istnieje grupa osób, która nie zrezygnuje z samochodów. Strefa Kultury jest także otoczona przez budynki usługowe i biurowe, gdzie ruch samochodowy również jest intensywny.

– Budowa parkingu w tym miejscu oznaczała podjęcie dużego wyzwania. Mówimy o zupełnie nowym obiekcie, który powstać ma w świetnie zaprojektowanej przestrzeni Strefy Kultury. Znajdują się tam budynki będące już ikonami miasta, dlatego postanowiliśmy, że skorzystamy z formuły konkursu. Wiedza i kompetencje doświadczonych architektów i projektantów były dla nas kluczowe. Ten obiekt ma wkomponować się w Strefę Kultury i stać się jej integralną częścią. – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

– Jesteśmy zdeterminowani, by jak najszybciej rozpocząć budowę, jednak z uwagi na skalę przedsięwzięcia oraz jego wielkie znaczenie dla wizytówki miasta, jaką jest Strefa Kultury, na pierwszym miejscu stawiamy przygotowanie dobrego projektu i zabezpieczenie organizacyjne przedsięwzięcia – mówi Janusz Olesiński prezes KTBS.

KTBS przewiduje, że koszt inwestycji wyniesie około 70 mln zł. Budynek będzie zajmował przestrzeń obecnego parkingu otwartego i będzie zawierał około 1300 miejsc postojowych. Przyjęty harmonogram zakłada uzyskanie warunków zabudowy w listopadzie 2021, a pozwolenie na budowę w marcu 2022. Terminy z uwagi na warunki pandemii mogą ulec zmianie.

Konkurs na parking

Koncepcja parkingu w Strefie Kultury została wybrana w dwuetapowym konkursie. Do konkursu zakwalifikowanych zostało 159 uczestników. W I etapie (opracowania studialne) wpłynęło 70 prac, z czego do II etapu (prace konkursowe) zakwalifikowano 5 prac. Jury nagrodziło wszystkie 5 prac – przyznano 3 nagrody i 2 wyróżnienia. I nagroda w konkursie to 25 000 PLN oraz zaproszenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego w trybie zamówienia z wolnej ręki. Zwycięzcą konkursu zostało konsorcjum pracowni ARPA Jerzego Gurawskiego oraz SKI Studio Błażeja Szurkowskiego, którzy w opinii sądu konkursowego najlepiej spełnili cele konkursu. (BP)