Na tropie depozytu wojennego partyzantów. Za nami pierwszy dzień poszukiwań [zdjęcia]

TARNÓW-GMINA RYGLICE. W poniedziałek (17 maja) nasza ekipa dojechała na miejsce poszukiwań. Udało się nam zbadać kilka z kilkunastu wytypowanych miejsc. Ekipa telewizyjna odnalazła na lokalnym cmentarzu grób, w którym pochowano jednego z ostatnich żołnierzy AK, który przekazał tajemnicę naszym świadkom. Szukamy starych map, by sprawdzić jak zmieniło się ukształtowanie terenu w rejonie poszukiwań. Mamy także pierwszą fotorelację z prac.

Dojazd na miejsce poszukiwań był – ze względu na opady – bardzo utrudniony. Tylko dwa z czterech samochodów terenowych zdołały dotrzeć na miejsce. Straciliśmy – przez dodatkowe kursy terenówek – nieco czasu, by przetransportować cały sprzęt i ludzi. Na dodatek okazało się, nici z naszych transmisji „live” na FB. Za słaby zasięg…

W samym spędziliśmy praktycznie cały dzień. Był czas na dokładniejszą weryfikację opowieści, a potem już ruszyliśmy na penetrację terenu. Badaniami, m.in. georadarem, zajęli się się profesjonaliści. W nasz projekt zaangażowała się bowiem firma GPR24 Jacka Adamca z Leszna. Za prace archeologiczne odpowiada archeolog Katarzyna Zdeb.

Mimo pojedynczych sygnałów nie natrafiliśmy wczoraj na ukrytą i zakopaną broń i inne pamiątki z czasów II wojny światowej. Georadar „pokazał” za to liczne nieduże dołki zrobione prawdopodobnie przez poszukiwaczy z detektorami. Ktoś więc już tu czegoś szukał…

Przed nami – ze względu na pogodę – kilku lub kilkunastodniowa przerwa. Potem zbadamy kolejne „miejscówki”.

Wszystkie nasze prace oraz opowieści świadków zostaną nagrane przez dziennikarzy Ilustrowanego Kuriera Codziennego, a także przez TVP (Telewizja Kraków). Reportaże z prac badawczych i wykopalisk trafią na anteny TVP oraz na nasz główny portal: www.ikc.pl.

We wszystkich działaniach wspierają nas: starosta Powiatu Tarnowskiego Roman Łucarz, burmistrz Ryglic Paweł Augustyn oraz Tarnowskie Towarzystwo Strzeleckie.

By być na bieżąco polub i obserwuj nasz główny profil: https://www.facebook.com/IKACpl.

Zobacz zdjęcia z pierwszego dnia poszukiwań.

Fot. Artur Gawle

 

Start typing and press Enter to search