Connect with us
Reklama

Tarnów

Na tropie depozytu wojennego partyzantów. Za nami pierwszy dzień poszukiwań [zdjęcia]

Opublikowane

on

TARNÓW-GMINA RYGLICE. W poniedziałek (17 maja) nasza ekipa dojechała na miejsce poszukiwań. Udało się nam zbadać kilka z kilkunastu wytypowanych miejsc. Ekipa telewizyjna odnalazła na lokalnym cmentarzu grób, w którym pochowano jednego z ostatnich żołnierzy AK, który przekazał tajemnicę naszym świadkom. Szukamy starych map, by sprawdzić jak zmieniło się ukształtowanie terenu w rejonie poszukiwań. Mamy także pierwszą fotorelację z prac.

Dojazd na miejsce poszukiwań był – ze względu na opady – bardzo utrudniony. Tylko dwa z czterech samochodów terenowych zdołały dotrzeć na miejsce. Straciliśmy – przez dodatkowe kursy terenówek – nieco czasu, by przetransportować cały sprzęt i ludzi. Na dodatek okazało się, nici z naszych transmisji „live” na FB. Za słaby zasięg…

W samym spędziliśmy praktycznie cały dzień. Był czas na dokładniejszą weryfikację opowieści, a potem już ruszyliśmy na penetrację terenu. Badaniami, m.in. georadarem, zajęli się się profesjonaliści. W nasz projekt zaangażowała się bowiem firma GPR24 Jacka Adamca z Leszna. Za prace archeologiczne odpowiada archeolog Katarzyna Zdeb.

Mimo pojedynczych sygnałów nie natrafiliśmy wczoraj na ukrytą i zakopaną broń i inne pamiątki z czasów II wojny światowej. Georadar „pokazał” za to liczne nieduże dołki zrobione prawdopodobnie przez poszukiwaczy z detektorami. Ktoś więc już tu czegoś szukał…

Przed nami – ze względu na pogodę – kilku lub kilkunastodniowa przerwa. Potem zbadamy kolejne „miejscówki”.

Wszystkie nasze prace oraz opowieści świadków zostaną nagrane przez dziennikarzy Ilustrowanego Kuriera Codziennego, a także przez TVP (Telewizja Kraków). Reportaże z prac badawczych i wykopalisk trafią na anteny TVP oraz na nasz główny portal: www.ikc.pl.

We wszystkich działaniach wspierają nas: starosta Powiatu Tarnowskiego Roman Łucarz, burmistrz Ryglic Paweł Augustyn oraz Tarnowskie Towarzystwo Strzeleckie.

By być na bieżąco polub i obserwuj nasz główny profil: https://www.facebook.com/IKACpl.

Zobacz zdjęcia z pierwszego dnia poszukiwań.

Fot. Artur Gawle

 

Tarnów

Tarnów: pogrzeb dwóch dziewczynek, ofiar Holokaustu, na Cmentarzu Żydowskim

Opublikowane

on

Pogrzeb Salomei Korzennik i Racheli Pacher – żydowskich dziewczynek, których szczątki zostały ekshumowane – odbył się we wtorek wieczorem na cmentarzu żydowskim w Tarnowie. Nastoletnie przyjaciółki zostały zamordowane w sierpniu 1942 r. w Kołaczycach i tam wcześniej pochowane.

Czytaj dalej

Katowice

Znamy tegoroczną trasę Tour de Pologne. Po drodze Katowice, Rzeszów i Tarnów, z wielkim finałem w Krakowie

Opublikowane

on

Dodane przez

Czesław Lang zaprezentował trasę 78. Tour de Pologne UCI World Tour, który w tym roku potrwa od 9 do 15 sierpnia. Wyścig zaskoczy wieloma nowościami. Pod względem sportowym będzie bardzo wymagający – mówi Czesław Lang.

Czytaj dalej

Tarnów

Zapraszamy! Otwarte! Teatr wznawia działalność i szuka “Mecenasów”

Opublikowane

on

Teatr im. Ludwika Solskiego do końca sezonu zaprezentuje dwie premiery, wróci do wcześniej granych tytułów na wszystkich scenach. Zostanie wprowadzony do sprzedaży „Bilet Mecenasa” a wielbiciele lektury będą mogli ją uskutecznić na Zielonym Dachu w towarzystwie aktorów. Nie zabraknie też wyjątkowego konkursu.

Czytaj dalej

Polub nas na FB

Advertisement

Popularne