//

„Najważniejsze to utrzymać miejsca pracy na Śląsku”. Rozmowy o przyszłości górnictwa trwały 7 godzin

1 minuta czytania
fot. x-news
Po blisko siedmiu godzinach rozmów górniczych związków zawodowych z przedstawicielem ministerstwa aktywów państwowych w Katowicach zapadła decyzja o kontynuacji dialogu w formule roboczych spotkań.

Umowa społeczna, która jest obecnie negocjowana, określa szczegóły transformacji górnictwa węgla kamiennego. Jest kolejnym krokiem po podpisaniu w 2020 roku porozumienia, zgodnie z którym ostatnia kopalnia węgla kamiennego należąca do Polskiej Grupy Górniczej ma zakończyć działalność w 2049 roku. Do tego czasu górnictwo ma korzystać z pomocy budżetowej.

– Są kwestie, w których się zgadzamy, ale są też takie kwestie, które wymagają uzgodnień. To kwestie pracownicze, społeczne, rozwojowe, kwestie związane z wykorzystaniem funduszy europejskich, wreszcie kwestie związane z klimatem, polityką energetyczną państwa – relacjonował min. Artur Soboń.

– Mam nadzieję, że strona rządowa to zrozumiała. Dla nas oprócz tych kwestii socjalnych, kwestii osi czasu związanej z rokiem 2049, najistotniejsze są punkty mówiące o inwestycjach, z których będziemy kreować nowe miejsca pracy i które pozwolą długofalowo utrzymać te miejsca pracy, które są na Śląsku – podkreślił Dominik Kolorz, przewodniczący zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”. (x-news)

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.