//

Są decyzje w sprawie święcenia pokarmów w Archidiecezji Katowickiej. To jednak nie wszystkie zalecenia śląskiego arcybiskupa

3 minut czytania
fot. pixabay

Arcybiskup katowicki Wiktor Skworc przesłał do śląskich parafii specjalne wskazówki i wytyczne na czas na Wielkiego Tygodnie w czasie pandemii.

–  Zaniechamy urządzania procesji rezurekcyjnej, ze względu na trudności w zachowaniu dystansu między wiernymi, którego domagają się wymogi sanitarne – zaleca arcybiskup Skworc. –  Z tych samych względów nie organizujemy tradycyjnego obrzędu błogosławienia pokarmów. Należy natomiast zachęcić wiernych, aby przed śniadaniem wielkanocnym, spożywanym w rodzinnej wspólnocie, uczestniczyli w uroczystym błogosławieństwie, które poprowadzi ojciec rodziny lub inna osoba.

Tradycyjne godziny odprawiania ceremonii w Wielkim Tygodniu zostaną utrzymane. Arcybiskup udzielił też zezwolenia proboszczom, którzy chcą zorganizować coś dodatkowego – a mianowicie drugiej Mszy świętej Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. Miałaby ona być odprawiana po południu i dedykowana przede wszystkim rodzinom dzieci wczesno- i pierwszokomunijnych. Inicjatywa w tej sprawie leży  po stronie proboszczów.

W wytycznych czytamy o tym, że w sytuacji, w której większość wiernych nie będzie mogła w Wielki Piątek uczestniczyć w adoracji Krzyża, proboszczowie powinni ich zachęcić, żeby to nabożeństwo zorganizowali tego dnia w swoich mieszkaniach.

– Byłoby dobrze, gdyby wierni „wyeksponowali znak naszego zbawienia i uczcili Ukrzyżowanego w zwyczajowej formie, przez przyklęknięcie i ucałowanie” – czytamy na stronie Archidiecezji Katowickiej.

Będzie za to można w tym roku wrócić do budowy w kościołach zarówno ciemnicy, jak i Bożego Grobu. Arcybiskup zachęca do prowadzenia w nich adoracji Najświętszego Sakramentu. „Niech w tym epidemicznym czasie miejsca adoracyjnej modlitwy odznaczają się prostym wystrojem, eksponującym Tego, który jest z nami przez wszystkie dni aż do skończenia świata!” – napisał.

Arcybiskup zaznaczył, że z uwagi na dynamiczną sytuację epidemiczną w kraju i w województwie śląskim nie można wykluczyć, że wytyczne będą na bieżąco modyfikowane. (BP)

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.