//

Nie żyje Lucjan Czerny- śląski konferansjer, kabareciarz i radiowiec – dla wielu po prostu Lucek

2 minut czytania
fot. Miejski Dom Kultury w Piekarach Śląskich

Odszedł cudowny człowiek, artysta, popularyzator śląskiej kultury – czytamy na stronie regionalnej TVS. – Dotarła do nas bardzo smutna wiadomość. Nie żyje znany nie tylko na Śląsku artysta, aktor, wyśmienity tekściarz i kabareciarz, związany także z Telewizją TVS – Lucjan Czerny. Dla wielu – po prostu „Lucek”.

Lucjan Czerny zmarł w niedzielę, 28 marca. Na Śląsku nikomu przedstawiać go nie trzeba. Świetny aktor, wokalista, konferansjer, który pojawiał się na wielu imprezach w całym regionie.  Z telewizją TVS związany był od samego początku. Ze śląską sceną od 40 lat.

Podchodził z muzycznej rodziny, sam także skończył szkołę muzyczną w Katowicach i – o czym niewiele osób wie – baletową w Bytomiu. Pracował także w kopalni.

Występował w Zespole Pieśni i Tańca Śląsk, pracował w Telewizji Katowice, grał również w filmach. Kochał Śląsk – wszystkim, co robił. Jeszcze w latach 70-ych założył „Kapelę z Katowic”.

Jego głos zna wielu miłośników radia – słychać go było na antenie Radia Piekary czy nieistniejącego już radia TOP. Jego praca nie pozostała niezauważona. Otrzymał między innymi Odznakę Honorową Ministra Edukacji Narodowej Za Zasługi dla Oświaty, a także przyznawanego w woj.śląskim „Hanysa”.

Właściwie trudno znaleźć ludzi kultury, z którymi nie współpracował – miał na koncie wspólne występy z Ireneuszem Dudkiem, Mariuszem Kalagą, Gangiem Marcela, czy Krzysztofem Krawczykiem.  Sam również wydał kilka płyt – w tym jedną autorską. W 2016 roku obchodził 40-lecie pracy artystycznej. (BP)

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.