Zakaz handlu w niedzielę obowiązuje od kilku lat. Jednak do tej pory dzieli on Polaków. Niedziele niehandlowe mają zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Decyzja wciąż polaryzuje społeczeństwo. Warto więc przyjrzeć się dwóm perspektywom. Nie należy zapominać, że oprócz konsumentów, kwestia niedziel handlowych ma ogromne znaczenie dla pracowników sektora handlu. Jakie są więc zalety ograniczenia handlu w niedziele? Kto na tym zyskuje, a kto traci? Przeczytaj artykuł, a poznasz dwie strony medalu.
Zakaz handlu w niedzielę – co powinieneś wiedzieć?
Zakaz handlu w niedzielę wszedł w życie wiosną 2018 roku. W początkowym założeniu zakupów można było dokonywać w pierwszą oraz ostatnią niedzielę miesiąca. Niedziele handlowe i niehandlowe były wówczas stosowane naprzemiennie. Tego rodzaju rozwiązanie prowadziło do dezorientacji. Rok później dokonano kolejnych zmian. Niedziele handlowe wprowadzono jedynie jeden raz w miesiącu. Na kolejną rewolucję nie trzeba było długo czekać. W 2020 roku wprowadzono zmiany, obowiązujące do dnia dzisiejszego. Obecnie zakaz handlu obowiązuje we wszystkie niedziele, z nielicznymi wyjątkami. Kalendarz niedziel handlowych ogranicza się do niedziel poprzedzających grudniowe oraz wielkanocne święta. Niedziele handlowe występują również w ostatnich niedzielach stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia. Należy jednak nadmienić, że nie wszystkie placówki zostały objęte zakazem handlu. Ograniczeniu handlu w niedziele nie podlegają między innymi: placówki pocztowe, stacje paliw, punkty gastronomiczne. Konsument będzie miał możliwość korzystania ze sklepów internetowych. Nie należy dziwić się znajdując otwarte sklepy osiedlowe, za ladą wówczas powinien stanąć wyłącznie jego właściciel. Lista niedziel handlowych znajduje się w Internecie.
Niedziele niehandlowe – zalety i wady
Ogromną zaletą, zwłaszcza dla pracowników sektora handlu, jest możliwość dnia wolnego w niedzielę. Do tej pory, pracownicy w galeriach, supermarketach czy zwykłych osiedlowych sklepach nie dysponowali ani jednym dniem wolnym, regulowanym prawnie. W konsekwencji oznaczało to dla niektórych pracowanie w każdy weekend, bez możliwości zasłużonego odpoczynku. Ograniczenie handlu w niedziele było zmianą, która przede wszystkim wpłynęła na większe zadowolenie pracowników handlu. Konieczność pracy w niemalże każdy weekend mogła powodować frustrację. Wiele wydarzeń kulturalnych, eventów, koncertów mają miejsce właśnie w weekendy. Zakaz handlu umożliwił pracownikom możliwość wartościowego spędzania wolnego czasu. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że zakaz handlu w niedziele może spowodować większy obrót u małych przedsiębiorców. Osoby, których nie obejmuje zakaz handlu w niedzielę, zauważają znaczący przypływ środków. Jest to korzystne, ponieważ wiele małych sklepików nie jest w stanie konkurować z wielkimi firmami.
Zakaz handlu w niedzielę ma swoje gorsze strony. Dla dużych przedsiębiorców zakaz handlu w jednym z dni tygodnia przynosi niemałe straty. Oczywiście, na tym zyskują mniejsi handlowcy. Należy jednak podkreślić fakt, że mniejsze obroty dużej firmy mogą wpłynąć na wysokość wynagrodzeń, dla pracowników. Obrót finansów w firmie ma kluczowe znaczenie dla pensji pracowników. W skrajnych przypadkach przedsiębiorcy decydują się na zwolnienia, w celu pozyskania oszczędności. Kolejną ciemną stroną jest większy ruch poprzedzający niedziele handlowe. Jest to spore obciążenie dla pracowników. Dużą wadą zakazu handlu, którą podkreślają konsumenci są ceny w sklepach, których zakaz nie dotyczy. W niedziele niehandlowe nadal mamy możliwość dokonania zakupów w mniejszych sklepach czy na stacjach benzynowych. Niekiedy świadomość faktu konieczności zrobienia zakupów, popycha właścicieli do podwyższenia cen.
Porady dla nieprzygotowanych
Niedziele niehandlowe często potrafią przysporzyć wielu komplikacji. Jeśli nie zrobimy zakupów wcześniej, musimy zdać się na wykorzystanie produktów, którymi dysponujemy. Możesz także udać się do sklepów, których nie obowiązuje zakaz handlu. Co zrobić w przypadku, gdy zabraknie nam składników spożywczych, a najbliższy otwarty sklep nie jest w naszym zasięgu? W sieci znajdziesz szereg porad, jak poradzić sobie w podobnej sytuacji. Jeśli zabraknie Ci cukru, doskonałym zamiennikiem okaże się miód lub dżem. Mleko w łatwy sposób zamienisz kefirem lub maślanką. W skrajnych przypadkach zaleca się zastosowanie wody po gotowanym ryżu. Będzie to idealny zamiennik, jeśli nie posiadasz żadnego nabiału. Idealną alternatywą dla braku jajek będzie zmiksowany banan, z kolei sól w łatwy sposób zamienisz sosem sojowym. Pomysłów jest wiele. Niedziele niehandlowe mogą być doskonałym sposobem na pobudzenie wyobraźni.
Jeśli znalazłeś się w sytuacji, która wymagałaby kupna produktu w dniu zakazu handlu warto poszukać porady na netto.pl. Znajdziesz tam wskazówki, które mogą pomóc Ci wybrnąć z nieprzyjemnej sytuacji. Poznasz tam sposoby na wprowadzenie w życie dewizy zero waste. Kilka niewielkich zmian w stylu życia zmniejszy poziom konsumpcjonizmu, dzięki czemu wyzbędziesz się konieczności zakupów każdego dnia. Niekiedy przedsięwzięcie z pozoru niemożliwe do wykonania na własną rękę, okaże się dziecinnie proste. Zajrzyj na https://www.netto.pl/porady/zrob-to-sam/, aby poznać nowe sposoby na ułatwienie sobie życia.