Niedzieliska: jedyne takie Powitanie Bociana

2 minut czytania

Kultywowanie tradycji i obrzędów związanych z wiosną, budzenie ciekawości poznawczej i zainteresowań czytelniczych, rozwijanie talentów estradowych dzieci to główne założenia tegorocznego Powitania Bociania w Niedzieliskach, nazywanych Bocianią Wioską. Tym razem uczestnikami będą uczniowie oddziałów przedszkolnych szkół z terenu gminy Szczurowa. Każda szkoła przygotować ma w tym roku przebrania zgodnie z bohaterami bajek należącymi do Wielkiej Klasyki: Calineczki, Czerwonego Kapturka, Kopciuszka, Królewny Śnieżki, Kota w Butach oraz Jasia i Małgosi.

To niecodzienne spotkanie w Bocianiej Wiosce rozpocznie się w najbliższa środę 29 bm. o godz. 9.30 od barwnego korowodu i tradycyjnego już spotkania pod bocianim gniazdem, gdzie bociek zostanie uroczyście i specjalnie, z wszelkimi honorami powitany przez najmłodszych.

To jedyne takie zdarzenie w Polsce: wszędzie na powitanie wiosny topi się marzanny, tu jednak witane są w dowcipny sposób bociany. Dotychczasowe, doroczne takie spotkania poświęcone były właśnie tym tak lubianym także tu ptakom, mocno osadzonym w polskiej kulturze ludowej i tradycji. Były konkursy wiedzy o bocianach, niewykluczone, że w samych Niedzieliskach powstanie Szkolny Klub Ornitologiczny, a już teraz można z całą pewnością powiedzieć, że wiedza wśród uczniów szkół podstawowych w tej gminie na temat bocianów stoi z powodu tej niecodziennej uroczystości na wysokim poziomie, kto wie, czy nie najwyższym w kraju, skoro jest tak starannie kultywowana.

Przypomnijmy przy tej okazji skąd wzięła się nazwa Bocianiej Wioski ,której to mianem określa się tę wieś? Otóż bierze się to z danych naukowców, którzy opracowali „Atlas ptaków lęgowych Małopolski”. Wymieniają tam gminę Szczurowa jako tę, gdzie jest największa w naszym województwie populacja bocianów białych, a najwięcej ich wybrało za siedliska Niedzieliska właśnie.

Fot. Artur Gawle

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.