/

Obyczaje kulinarne. Zbawienne działanie czosnku

3 minut czytania

Czosnek stosowany jest u nas przede wszystkim jak przyprawa, znakomicie podkreślająca smak potraw. Można by rzec, że nie ma takiego mięsa- z wyjątkiem ryb- do którego czosnku się nie dodaje. Zwłaszcza, jeśli idzie o pieczyste. Ale, dokładnie roztarty, świetnie nadaje się także do „smarowania, przed panierką, kotletów schabowych”.

Znana jest także, i to niemal we wszystkich kulturach świata, zbawienna działalność czosnku jako rośliny mającej wpływ na zdrowie: od pozbywania się pasożytów z jelit po zwyczajną grypę czy lekkie przeziębienie.

Moją ulubioną ni to przyprawą ni napojem jest syrop z czosnku. Łatwy niezwykle do przygotowania. Cały proceder zaczynami od wyciśnięcia soku z cytryny do szklanki z przegotowaną, ostudzoną do temperatury pokojowej wodą. Ząbki czosnki obieramy miażdżymy, albo pod wałkiem używanym do ciasta albo w prasce. Teraz do szklanki z woda i sokiem z cytryny dodajemy tak „rozprasowany” czosnek i miód ( pół szklanki miodu na szklankę wody z cytryną). Bardzo ważne jest trzymanie się proporcji, ale to już każdy musi dostosować się do swoich upodobań.

Teraz wszystkie składniki należy starannie zlodowacenie, a kiedy osiągniemy efekt , taki sok z czosnkiem, miodem i cytryną przelewamy do słoika, zakręcamy go starannie ( czosnek bardzo łatwo, w nieszczelnym naczyniu traci swój niepowtarzalny aromat a wraz z nim witaminy). odkładamy słoik w ciemne miejsce i trzymamy tak przez dobę

I wreszcie finał: po 24 godzinach przecedzamy całą miksturę przez gazę. Tym sposobem uzyskaną nalewkę przelewamy do pojemnika z zakrętką i odstawiamy do lodówki. Zupełnie wystarczy łyżka stołowa rano, koniecznie na czczo, a druga-wieczorem, przed pójściem spać.

W takim soku można też marynować filety z kurczaka, Nabędą wyjątkowego aromatu i smaku. W takiej marynacie powinno się je trzymać kilka godzin.

I na zakończenie odejdę od kulinariów. Otóż jeżeli cierpi ktoś na bezsenność dobrze jest włożyć pod poduszkę kilka ząbków czosnku, przekrajanego wzdłuż. Zapach działa usypiająco i wyjątkowo skutecznie.

Wypróbujcie!

Zygmunt Szych

Fot. ilustracyjne pixabay.org

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni wpis

Tarnowianie podziwiają kometę. Niezwykłe zjawisko na niebie

Następny wpis

Przyroda. Co się dzieje z ptakami?