/

Obyczaje kulinarne. Zbawienne działanie czosnku

3 minut czytania

Czosnek stosowany jest u nas przede wszystkim jak przyprawa, znakomicie podkreślająca smak potraw. Można by rzec, że nie ma takiego mięsa- z wyjątkiem ryb- do którego czosnku się nie dodaje. Zwłaszcza, jeśli idzie o pieczyste. Ale, dokładnie roztarty, świetnie nadaje się także do „smarowania, przed panierką, kotletów schabowych”.

Znana jest także, i to niemal we wszystkich kulturach świata, zbawienna działalność czosnku jako rośliny mającej wpływ na zdrowie: od pozbywania się pasożytów z jelit po zwyczajną grypę czy lekkie przeziębienie.

Moją ulubioną ni to przyprawą ni napojem jest syrop z czosnku. Łatwy niezwykle do przygotowania. Cały proceder zaczynami od wyciśnięcia soku z cytryny do szklanki z przegotowaną, ostudzoną do temperatury pokojowej wodą. Ząbki czosnki obieramy miażdżymy, albo pod wałkiem używanym do ciasta albo w prasce. Teraz do szklanki z woda i sokiem z cytryny dodajemy tak „rozprasowany” czosnek i miód ( pół szklanki miodu na szklankę wody z cytryną). Bardzo ważne jest trzymanie się proporcji, ale to już każdy musi dostosować się do swoich upodobań.

Teraz wszystkie składniki należy starannie zlodowacenie, a kiedy osiągniemy efekt , taki sok z czosnkiem, miodem i cytryną przelewamy do słoika, zakręcamy go starannie ( czosnek bardzo łatwo, w nieszczelnym naczyniu traci swój niepowtarzalny aromat a wraz z nim witaminy). odkładamy słoik w ciemne miejsce i trzymamy tak przez dobę

I wreszcie finał: po 24 godzinach przecedzamy całą miksturę przez gazę. Tym sposobem uzyskaną nalewkę przelewamy do pojemnika z zakrętką i odstawiamy do lodówki. Zupełnie wystarczy łyżka stołowa rano, koniecznie na czczo, a druga-wieczorem, przed pójściem spać.

W takim soku można też marynować filety z kurczaka, Nabędą wyjątkowego aromatu i smaku. W takiej marynacie powinno się je trzymać kilka godzin.

I na zakończenie odejdę od kulinariów. Otóż jeżeli cierpi ktoś na bezsenność dobrze jest włożyć pod poduszkę kilka ząbków czosnku, przekrajanego wzdłuż. Zapach działa usypiająco i wyjątkowo skutecznie.

Wypróbujcie!

Zygmunt Szych

Fot. ilustracyjne pixabay.org

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.