/

Od 28 grudnia do 17 stycznia kwarantanna narodowa. Zamknięte stoki, galerie, hotele. W sylwestra ograniczenia w przemieszczaniu się

5 minut czytania

Od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzamy kwarantannę narodową – poinformował w czwartek po południu minister zdrowia Adam Niedzielski. Zamknięte będą galerie handlowe, stoki narciarskie i hotele, w sylwestra – zakaz przemieszczania się.

Same apele to za mało, dlatego od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzamy kwarantannę narodową – ogłosił w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Oprócz dotychczasowych obostrzeń, które pozostają w mocy, zamknięte zostaną także hotele, stoki narciarskie oraz galerie handlowe. W sylwestra zostaną wprowadzone ograniczenia w przemieszczaniu się. Nie ma planu wprowadzenia zakazu przemieszczania się przed świętami Bożego Narodzenia – zapewnił minister.

Nowe zasady bezpieczeństwa – od 28 grudnia do 17 stycznia

Rząd przedłuża etap odpowiedzialności i wprowadza dodatkowe ograniczenia. „Wszystko po to, aby przerwać transmisję COVID-19 i jak najszybciej wrócić do normalności” – podkreśla w komunikacie. Nowe zasady bezpieczeństwa będą obowiązywały od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r., czyli do końca przerwy szkolnej.

Planowane jest:

– Ponowne ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych – otwarte pozostają m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki,  a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe
– Ograniczenie funkcjonowania hoteli – dostępne dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem są również hotele pracownicze.
– Zamknięte stoki narciarskie
– Infrastruktura sportowa dostępna tylko w ramach sportu zawodowego
– 10 dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym

Przedłużone będą dotychczasowe zasady i ograniczenia:

– Zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie)
– Ograniczenia w transporcie zbiorowym: (50% liczby miejsc siedzących, albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych).
– Ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego – max. 1 os./15m2
– Udział w zgromadzeniach – max. 5 osób
– Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji
– Zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki
– Ograniczenie w sklepach – max. 1 os./15m2
– Godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00
– Zamknięte restauracje. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz

Pozostałe ograniczenia, które obowiązywały ulegają przedłużeniu.

Sylwester na nowych zasadach

Z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w całym kraju obowiązuje zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu.

Święta Bożego Narodzenia

„Zastosuj się do obowiązujących ograniczeń – święta spędź w ze swoimi domownikami, nie organizuj dużych spotkań. Pamiętaj, że obowiązuje ograniczenia liczby gości, których możesz zaprosić – jest to łącznie maksymalnie 5 gości poza osobami, które na stałe ze sobą zamieszkują” – przypomina w komunikacie rząd.

Nie ma planu wprowadzenia zakazu przemieszczania się przed świętami Bożego Narodzenia – zapewnia minister zdrowia Adam Niedzielski.

Na czwartkowej konferencji prasowej minister zdrowia został poproszony o zapewnienie, że na dzień bądź dwa dni przed wigilią nie zostanie wprowadzony zakaz przemieszczania się.

„Na tę chwilę nie był taki scenariusz dyskutowany, nie ma takich planów” – zadeklarował Niedzielski.

Wskazywał, że od końca października rząd stara się być przewidywalny i z wyprzedzeniem ogłaszać kolejne regulacje dotyczące ograniczeń związanych z epidemią Covid-19. Zwracał też uwagę, że dziś ogłoszone regulacje zaczną obowiązywać od 28 grudnia.

„Chcemy być fair play i z założenia trzymać się tych ustaleń, które w regulacjach przedstawiamy” – dodał.

Źródło: PAP

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.