Connect with us
Reklama

Katowice

Od dziś więcej zapłacimy za bilety w GZM. Będzie można zaoszczędzić dzięki aplikacji mobilnej

Opublikowane

on

Od dziś (19 kwietnia) zaczyna obowiązywać nowa taryfa. Oprócz zmian w cenniku wprowadzone zostaną nowości dla pasażerów, m.in. specjalny bilet na czas pandemii oraz nowe bilety długookresowe.  Jednorazowe bilety elektroniczne nadal pozostaną tańsze od papierowych o ok. 10-13%.

Dlatego warto korzystać z aplikacji mobilnych, przede wszystkim z aplikacji „Mobilny ŚKUP”, której funkcjonalność wraz z początkiem roku została rozszerzona o sprzedaż biletów okresowych.

Średnia podwyżka cen wszystkich biletów ZTM wyniesie ok. 12 proc. Średni wzrost cen biletów długookresowych i wieloprzejazdowych nie przekroczy 11 proc., a dla jednego z najtańszych biletów okresowych Miasto 30, wyniesie 6 proc. – cena wzrośnie z 93 zł do 99 zł.

Po podwyżce bilet elektroniczny na jedno miasto lub ważny przez 20 min kosztuje 3,60 zł, a papierowy 4 zł; na dwa miasta lub ważny przez 40 min – 4,40 zł/ 5 zł, a na 3 i więcej miast lub ważny 90 min – 5,40 zł/6 zł.

Za bilet dzienny zapłacimy 11 zł, a 24-godzinny – 15 zł (na bilecie dziennym w soboty, niedziele oraz święta będzie mogła podróżować jedna dodatkowa osoba).

W nowej ofercie wprowadzone zostaną dwa nowe bilety długookresowe pozwalające podróżować na terenie dwóch wybranych miast: „2 Miasta 30” oraz „2 Miasta 90”.

Istotna jest również zmiana związana z biletem Dziennym. Pasażerowie korzystający z tego rodzaju biletu w soboty, niedziele oraz w święta będą mogli zabrać w podróż komunikacją zbiorową ZTM jedną dodatkową osobę.

Ceny Metrobiletów, uprawniających do korzystania z pociągów Kolei Śląskich oraz komunikacji zbiorowej ZTM (6-godzinny, cała Metropolia, Strefa Katowice i pozostałe strefy) pozostają na niezmienionym poziomie.

W nowej taryfie uproszczone zostało również podróżowanie na lotnisko. Przejazd „liniami lotniskowymi” możliwy będzie na podstawie wszystkich biletów ZTM. Dla korzystających z tych linii oznacza to oszczędności. Przykładowo przejazd z Katowic na lotnisko kosztować będzie 5,40 zł lub 6 zł, zamiast dotychczasowych 14 zł.

Przygotowany został również półroczny bilet „Sieć 180” w cenie 550 zł. Oznacza to, że miesięczny koszt takiego biletu wyniesie niecałe 92 zł.

Do 3 maja można korzystać z biletów papierowych i elektronicznych jednorazowych/krótkookresowych oraz z biletów “Grupowych dla 5 osób”. Po 3 maja z biletów papierowych nadal można korzystać, jednak konieczne będzie dopłata, tak by cena zgadzała się z obowiązującym cennikiem, np. aby po 3 maja skorzystać ze starego biletu normalnego za 3,40 zł należy dopłacić 60 gr.

Z biletów długookresowych i wieloprzejazdowych ze starej taryfy można korzystać, o ile zostały aktywowane do 3 maja. Bilety z okresem obowiązywania rozpoczynającym się po 3 maja będzie można zwrócić.

Do 19 maja można skasować/aktywować posiadany bilet średniookresowy papierowy i elektroniczny oraz wykorzystać go zgodnie z jego okresem obowiązywania. Po tym terminie niewykorzystane bilety będzie można zwrócić.

Do 19 maja można również skasować/aktywować bilety lotniskowe “24h+lotnisko”. Po tym terminie możliwe będzie ich zwrócenie.

Wprowadzone ograniczenia w funkcjonowaniu komunikacji publicznej w Polsce, zwiększenie częstotliwości dezynfekcji pojazdów, konieczność zapewnienia dodatkowych kursów na kluczowych trasach oraz zmniejszenie liczby pasażerów spowodowały znaczny spadek wpływów wszystkich organizatorów transportu publicznego w Polsce. Nie inaczej jest w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, gdzie komunikacja zbiorowa organizowana przez Zarząd Transportu Metropolitalnego, bardzo mocno odczuwa skutki pandemii. W poprzednim roku spadek wpływów ze sprzedaży biletów wyniósł ok. 100 mln zł. W związku z ograniczeniami z powodów pandemicznych, pokrycie kosztów funkcjonowania komunikacji metropolitalnej spadło już do blisko 20 procent, co oznacza, że do każdego biletu jednorazowego za 3,60 zł, samorządy dopłacają dodatkowe 8 zł. (IKC)