>

Odnaleziono kolejne fragmenty „Panoramy Siedmiogrodzkiej”

1 minuta czytania

Dwa nowe fragmenty słynnego obrazu Jana Styki odnaleziono w Warszawie. Obie części znajdują się w prywatnych kolekcjach, jeden z nich może za kilka miesięcy stać się własnością tarnowskiego Muzeum.

Dzieło powstało w 50. rocznicę węgierskiego powstania narodowego w latach 1848-1849. Na obrazie znajduje się gen. Bem oraz Sandor Petofi. Jeden z fragmentów był znany wcześniej w Muzeum Okręgowym, jednak dopiero niedawno właściciel wyraził chęć sprzedania obrazu. To fragment oznaczony nr 17, bardzo dynamiczny, batalistyczny, przedstawiający rosyjską piechotę w natarciu prowadzoną przez konnego dowódcę. Obecny właściciel dzieła chce sprzedać ten fragment właśnie tarnowskiemu Muzeum i jest skłonny poczekać, aż placówka zbierze odpowiednie środki finansowe (cena fragmentu to ok. 50 tys. zł). Fragment znajduje się na zdjęciu głównym.

 

Drugi fragment przedstawia piechura Szeklera, które idzie do walki. To niezwykłe odkrycie stało się udziałem dwójki turystów z Warszawy, którzy zwiedzali tarnowską wystawę. Okazało się, że to nieznany dotąd fragment „Panoramy”, który w tradycji rodzinnej nazywany był „Hucułem”. To 37 znany fragment dzieła Jana Styki. Na zdjęciu poniżej.

Bez tytułu

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni wpis

Retro wystawa w „Aniołowie” (zdjęcia)

Następny wpis

Faktar: nasi posłowie pojechali bez śrubokrętów. Awantura podczas ostatniego posiedzenia Sejmu tej kadencji