>
//

Po aukcji pamiątki po Władysławie Szpilmanie trafią do Sosnowca! To m.in. pianino warte 378 tysięcy złotych

2 minut czytania
fot. A. Chęciński
Pamiątki po Władysławie Szpilmanie trafią do Sosnowca! To wspaniała wiadomość, że przedmioty tak bliskie słynnemu kompozytorowi znajdą się w jego rodzinnym mieście. Dom aukcyjny DESA Unicum przeprowadził rekordową w skali Polski aukcję pamiątek. Mowa o rzeczach należących do urodzonego w Sosnowcu, Władysława Szpilmana. Wśród licytujących był Sosnowiec. 
 – Wzięliśmy udział w większości licytacji. Mamy się czym pochwalić, bo Sosnowiec stanie się wkrótce właścicielem dwóch pamiątek po wybitnym kompozytorze – pisze na swoim fanpage’u prezydent Sosnowca Akradiusz Chęciński. –  Po zażartej walce do Sosnowca trafią: pianino Grotrian Steinweg (1956 rok, wyceniane na 40-60 tys.), za które zapłacimy 378 tysięcy złotych.
Ale to nie wszystko. Miasto stanie się również właścicielem pióra wiecznego firmy Pelikan (1956-1963) wylicytowanego za 5,7 tys. zł.
– Oczywiście zależy nam na tym, aby mieszkańcy Sosnowca mogli zobaczyć pamiątki należące do jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów i pianistów – dodaje prezydent Chęciński. – Oba przedmioty znajdą się w stosownym i najbardziej odpowiednim miejscu.
 – Jeżeli jednym słowem miałbym opisać Władysława Szpilmana, to byłaby to elegancja. Jeżeli dwoma, to byłaby to przedwojenna elegancja – napisał w katalogu domu aukcyjnego –  Marian Turski, dziennikarz i historyk.
Licytacja odbyła się we wtorek, 22 września. Wśród przedmiotów znalazły się osobiste pamiątki należące do artysty m.in. zegarek Omega wart blisko 250 tys. zł oraz pióro Mont Blanc, które można było kupić za blisko 90 tys. zł.  Rekordową kwotę uzyskano za fortepian Steinway. Zwycięzca aukcji zapłacił 1,3 mln zł. Najprawdopodobniej jest to najdrożej wylicytowany instrument muzyczny na aukcji w kraju.
BP

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni wpis

Tarnów: zawieszone treningi. Piłkarze ręczni na kwarantannie!

Następny wpis

W Katowicach powstanie nowa tężnia solankowa. Pojawią się też kolejne wybiegi dla psów, ścieżki i pasy rowerowe. Wszystko dzięki funduszom z Budżetu Obywatelskiego