>
///

Parking wśród łąk w katowickiej Strefie Kultury. Trawa na dachu i 1300 miejsc parkingowych – to niedaleka przyszłość

2 minut czytania
fot. UM Katowice

Trawa na dachu i 1300 miejsc parkingowych. Tak ma wyglądać wielopoziomowy parking w katowickiej Strefie Kultury.

Zwycięską koncepcją okazała się propozycja pracowni: ARPA Jerzy Gurawski oraz SKI Studio Błażej Szurkowski. Autorzy najlepszego projektu podkreślali, że najważniejsze było dla nich wpisanie się w kontekst otaczających budynków, tak by bryła parkingu ich nie zdominowała.

– Nasza bryła nie stwarza konkurencji dla ikonicznych budynków, które już tutaj są. Dla użytkowników, którzy akurat nie będą parkowali samochodów w tym obiekcie, będzie on elementem przestrzennym, łąką na której można spędzić czas – tłumaczyli projektanci.

fot. UM Katowice

Laureatów konkursu wyłonił katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. Wyniki ogłoszono w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Bogumił Sobula, zastępca prezydenta Katowic przekazał, że do konkursu miasto przyjęło ponad 100 aplikacji i blisko 70 wstępnych prac. W jego ocenie oznacza to, że miejsce cieszy się uznaniem i stanowi wyzwanie dla polskich architektów.

fot. UM Katowice

Termin budowy parkingu jest uzależniony od Światowego Forum Miejskiego ONZ w 2022 roku. Wydarzenie o światowej skali ma się odbywać w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Stąd budowa parkingu prawdopodobnie się przesunie. Taki scenariusz zakłada, że obiekt powstanie do sierpnia 2023 roku. Parking miałby kosztować nie więcej niż 70 milionów złotych netto i pomieścić około 1300 samochodów.

WD

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni wpis

Śmierć turysty w Tatrach. Spadł z wysokości około 100 metrów

Następny wpis

Tarnów: Światowy Dzień Sybiraka