//

Pierwsze sztuczne lodowisko w Polsce powstało przed laty… w Katowicach! Historia sięga Mistrzostw Świata 1931 roku

1 minuta czytania
fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Od wtorku działa lodowisko na katowickim Rynku. Przy tej okazji Miasto przypomniało pierwsze sztuczne lodowisko w Polsce, które powstało… w Katowicach.
Decyzja o budowie zapadła w związku z organizacją w 1931 roku w Krynicy Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie. Mecze rozgrywano wówczas na naturalnym lodzie, jednak zabezpieczeniem na wypadek zbyt ciepłej aury było właśnie katowickie sztuczne lodowisko –  czytamy na fanpage-u katowickiego UM. – Ostatecznie pogoda dopisała i wszystkie mecze rozegrano w Krynicy, ale Katowice zyskały nowoczesny i funkcjonalny obiekt – Torkat.
Latem jego taflę zamieniano na boisko sportowe, a nawet basen.  Niestety, drewniana konstrukcja trybun dwukrotnie płonęła w czasie pożarów, najpierw w latach pięćdziesiątych, a następnie w 1973 roku. Po tym drugim pożarze obiektu już nie odbudowano, bowiem istniały już wtedy dwa inne sztuczne lodowiska – w pobliskim Spodku oraz  Jantor na Nikiszowcu.  Gdzie mieścił się Torkat? Dokładnie w miejscu, w którym dziś stoi Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, przy ulicy Bankowej.  (BP)

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.