//

Pierwszy polski samochód elektryczny „Izera” będzie produkowany na Śląsku

3 minut czytania
fot. WD

Potwierdzają się doniesienia, że polska fabryka samochodów elektrycznych – powstanie w Jaworznie. Jej budowa ma się rozpocząć w 2021 roku a pierwszy pojazd wyjedzie stamtąd w 2024 roku.

To oczywiście zapowiedzi polityków, którzy wierzą również, że projekt mający pochłonąć 5 miliardów złotych „wypali”. Minister klimatu i środowiska, Michał Kurtyka zapowiedział, że sama fabryka zapewni miejsca pracy dla 3 tysięcy osób. Z kolei podwykonawcy zatrudnią kolejnych 12 tysięcy pracowników.

Z informacji cieszy się Jaworzno. Miasto wyprzedziło 30 innych lokalizacji a w finalnej rozgrywce zostawiło w pokonanym polu Rudę Śląską. Prezydent Jaworzna Paweł Silbert mówił, że miasto oferuje „sprawność, pracowitość i determinację oraz taki poziom organizacyjny, który pozwoli sprawnie współpracować”. Samorządowiec zauważył, że zakład produkcyjny może być symbolem nowych czasów. – Skutki zmian klimatycznych dotkną również sektory, które dzisiaj budowały fundamenty gospodarcze miasta. Trzeba będzie je w przyszłości zastępować. Jeżeli zastąpimy je czymś tak pięknym, innowacyjnym i środowiskowo neutralnym, to to będzie piękne dziecko – zakończył Paweł Silbert.

Ale narodziny tego „dziecka” już teraz przesuwają się w czasie. Pierwszy samochód zjedzie z taśmy jednak nie w 2023 – a w 2024 roku. Docelowo w ofercie mają się znaleźć trzy modele: kombi, hatchback i SUV. Prezes ElectroMobility Poland, Piotr Zaremba wyraził przekonanie, że to wciąż będzie dobry moment, by wejść do gry z atrakcyjną ofertą pojazdu z napędem elektrycznym.

Otwartym pozostaje pytanie, dlaczego konsumenci mieliby kupić auto zupełnie nowej, nikomu nieznanej marki. W 2024 roku rynek może być już nasycony innymi propozycjami a i kwoty, jakie będzie trzeba przeznaczać na takie pojazdy – mają znacząco maleć. Piotr Zaremba przekonuje, że zadecydują o tym: sprofilowanie pod kątem potrzeb polskiego klienta, atrakcyjne ceny i dogodny system ratalny oraz wysoka jakość. – Nasza w tym głowa, by ten samochód był dla klienta również gwarancją jakości; to jest fundament – skwitował prezes spółki odpowiedzialnej za Izerę. (WD)

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.