//

Podczas burzy na Giewoncie zginęły cztery osoby, a 157 zostało rannych. Prokuratura umorzyła śledztwo

1 minuta czytania

Zakopane (woj. małopolskie). Po trwającym rok śledztwie w sprawie tragedii w czasie burzy w Tatrach postępowanie zostało umorzone. W wyniku gwałtownych zjawisk atmosferycznych między innymi na Giewoncie 22 sierpnia 2019 roku zginęły cztery osoby w tym dwoje dzieci, a 157 zostało rannych. Zginął  m.in.  10-letni Jaś z Tarnowa.

W toku śledztwa ustalono, że informacje o możliwości wystąpienia burzy były na bieżąco podawane przez stronę IMGW. Już dzień wcześniej podawano komunikaty, że istnieje małe prawdopodobieństwo nadejścia burzy w tym rejonie, a w dniu 22 sierpnia pojawiła się informacja, że istnieje duże prawdopodobieństwo przejścia burzy nad Tatrami od strony południowo-zachodniej.

– To zdarzenie trzeba oceniać tylko i wyłącznie w kategoriach olbrzymiej tragedii – powiedziała Aneta Hładki z Prokuratury Rejonowej w Zakopanem.

Zakopiańska prokuratura wystąpiła do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Państwowego Instytutu Badawczego o zmianę procedur i wysyłanie ostrzeżeń, np. w formie alertów RCB, w okresie wzmożonego ruchu turystycznego.

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.