Connect with us
Reklama

Katowice

„Polityka rządu wobec górnictwa i energetyki jest obłudna i tchórzliwa” – związkowcy WZZ „Sierpień 80” nie przebierają w słowach

Opublikowane

on

Wciąż napięta sytuacja na linii górnicze związki – rząd. WZZ „Sierpień 80” zarzuca rządowi Mateusza Morawieckiego przeprowadza kolejne uderzenie w polskie górnictwo i energetykę. Chodzi o decyzję zarządu PGE, w sprawie pośpiesznego wyłączenia węglowych bloków energetycznych elektrowni Dolna Odra.

 Do roku 2022 wyłączone mają być wszystkie bloki węglowe tej elektrowni.

 – Pracę straci kilkanaście tysięcy ludzi. W samej elektrowni Dolna Odra ponad 1000 osób – piszą związkowcy w piśmie  skierowanym do posłów Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. – W kopalniach dostarczających węgiel do tej elektrowni: Bolesław Śmiały, Piekary, Ruda, Sośnica, kolejnych kilka tysięcy. Zarząd PGE podejmuje decyzję o wyłączeniu bloków węglowych w Dolnej Odrze pomimo ogromnych, idących w dziesiątki milionów złotych inwestycji, jakie w ostatnim czasie wpompowano w polepszenie funkcjonowania tych bloków. Mogłyby one pracować, jeszcze przez co najmniej 12 – 15 lat.

W tym samym czasie, zarząd PGE kontynuuje sprowadzanie węgla z importu w ogromnych ilościach, pomimo deklaracji ministrów rządu Matusza Morawieckiego, że praktyki te zostaną zaprzestane. Importowany węgiel zastępuje ten Polski, choć wcale nie jest tańszy lub lepszej jakości. Tylko w ubiegłym roku rząd Morawieckiego pozwolił na sprowadzenie ponad 12 milionów ton węgla z importu. Głównie z putinowskiej Rosji. Tej samej Rosji, wobec której sankcji, i słusznie, domagają się ci sami politycy, którzy z nią handlują, powiększając fortuny rosyjskich oligarchów – czytamy dalej. (…)

 – Jak widać polityka rządu wobec górnictwa i energetyki jest obłudna i tchórzliwa. Wcale też nie wynika wyłącznie z żądań UE. Bloki węglowe w elektrowni Dolna Odra, mogły funkcjonować przez kolejnych kilkanaście lat – dodają w swoim piśmie związkowcy. – Kłamliwa i tchórzliwa jest także polityka rządu Mateusza Morawieckiego wobec górnictwa i Śląska. Przyjęty w ostatnich dniach rządowy dokument, Polityka Energetyczna Polski do roku 2040 mówi jasno, w roku 2040 na zaspokojenie potrzeb energetycznych naszego kraju, wystarczy jedna kopalnia – Bogdanka. Reszta kopalń będzie niepotrzebna. Tym bardziej, że większość węgla na ten cel, co zakłada rząd, i tak pochodzić będzie z importu. Całkowicie, do tego czasu, węgiel wyeliminowany zostanie z ciepłownictwa. (…)

Dlatego zamiast merytorycznych negocjacji, mamy grę na czas, ciągłe zwlekanie, powoływanie kolejnych komisji i jałową dyskusję.

Treść pisma WZZ „Sierpień 80” do Klubu Parlamentarnego PiS pod linkiem: Pismo WZZ „Sierpień 80”

(BP)