Podoba Wam się prototyp nowego stoiska dla kwiaciarek na Rynku Głównym w Krakowie? Urząd Miasta informuje, że aż 70 proc. opinii było pozytywnych na temat testowanego na płycie rynku pawilonu, ale też przyznaje, że projekt będzie poprawiany. Zmiany będą nie tylko kosmetyczne. Można się spodziewać, że będą to stragany bardziej zbliżone do obecnych i do tego z parasolami, które urzędnicy zmierzali wyrzucić sprzed Sukiennic i kościoła Mariackiego. Na razie wydłużono testy prototypu stoiska, by sprawdzić jego funkcjonowanie podczas upałów. Nie wiadomo, kiedy pojawią się nowe stoiska i jak będą wyglądać.
Urzędnicy informują, że została wypracowana lista zmian „które warto wdrożyć do projektu, żeby dodatkowo poprawić ich funkcjonalność, a także zachować nawiązania do tradycji, które cenią mieszkańcy i goście odwiedzający miasto”. Jakie to zmiany? Przede wszystkim nowe stoisko ma bardziej przypominać stragan niż mini pawilon, który był testowany przez kilka miesięcy. Kolejna uwaga do uwzględnienia przy poprawkach to pozostawienie zadaszenia w formie parasoli. Przypomnijmy, że zaproponowane pawilony miały doprowadzić do tego, że parasole kwiaciarek znikną z Rynku Głównego. Teraz okazuje się, że mogą pozostać jako „nawiązanie do tradycji handlowych tego miejsca”. Urzędnicy przyznają również, że przyjęcie takiego rozwiązania „mogłoby dodać lekkości w odbiorze formy i gabarytów stoiska”. Już wiadomo, że nowe stoisko ma być niższe od tego testowanego, a lamele, tak dominujące w obecnej formie pawilonu, mają być mocno ograniczone.

− Zdajemy sobie sprawę, że nowe stoiska w tak ważnym punkcie miasta, jakim jest Rynek Główny, to duża i ważna zmiana zarówno dla sprzedających kwiaty, jak też dla przyzwyczajonych do dotychczasowej formuły mieszkańców i odwiedzających miasto gości. Zależy nam więc na pogodzeniu potrzeb wszystkich tych grup z dbałością o przestrzeń i koniecznością dostosowania się do obowiązujących przepisów – mówi Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.
Testy stoiska dla kwiaciarek będą kontynuowane. – Przedłużenie testów traktujemy jako wyraz troski o formę i walory estetyczne kulturowego krajobrazu Rynku Głównego. Równie istotne jest sprawdzenie codziennej eksploatacji modelu w zakresie jego przydatności, funkcjonalności, wytrzymałości na warunki atmosferyczne i wygody użytkowników. Kwiaciarki mogą używać stoiska rotacyjnie, prowadząc z niego bieżący handel. Pomoże to w wypracowaniu dalszych możliwych korekt i ewentualnych poprawek technicznych – tłumaczy Katarzyna Olesiak.
Na Rynku Głównym w Krakowie będzie 7 stoisk dla kwiaciarek. Zastąpią one dotychczasowe stragany. Kiedy? Tego jeszcze nie wiadomo. – Ostateczna forma i to, kiedy wszystkie nowe stoiska pojawią się na Rynku Głównym, uzależnione będzie od przeprowadzonych testów, naniesienia uwag w projekcie, oszacowania kosztów, jak też zabezpieczenia odpowiednich funduszy w budżecie miasta – zastrzegają urzędnicy krakowskiego magistratu. I przypominają, że zapisy tzw. uchwały krajobrazowej, które weszły w życie w ubiegłym roku, a także obowiązujące wcześniej przepisy parku kulturowego Stare Miasto, spowodowały konieczność znalezienia nowej, zgodnej z przepisami i jednocześnie odpowiadającej na potrzeby sprzedających formy dla stoisk z kwiatami na Rynku Głównym.
To dlatego został opracowany testowy model nowego stoiska. Jego przygotowaniu towarzyszyły regularne konsultacje projektantów − firmy LATALAdesign z miastem, kwiaciarkami, plastykiem miasta, miejskim i wojewódzkim konserwatorem zabytków, a także z przedstawicielami środowiska architektów. Nowe stoisko ma ażurową formę, jego wygląd koresponduje z fasadami kamienic w pierzejach oraz fasadą Sukiennic. Nie zaburza też osi widokowych. Dzięki modułowości jest wielofunkcyjne, a także przygotowane do prowadzenia działalności i przechowywania delikatnych kwiatów niezależnie od warunków atmosferycznych, na czym szczególnie zależało sprzedającym. Testy prototypu rozpoczęły się jesienią 2022 r. Początkowo miały potrwać do końca ubiegłego roku, ale po zebraniu uwag stwierdzono, że ważne jest sprawdzenie funkcjonalności stoiska w różnych warunkach atmosferycznych, także w trakcie upałów.
