Przyroda. Klucze dzikich gęsi nad nami

IKC
IKC

Zaczęły się jesienne przeloty dzikich gęsi. W czwartek, 28 września w godzinach południowych nad Tarnowem pojawiły się w dużych kluczach gęsi gęgawe i zbożowe.

- reklama -

Lecą w pięknych, regularnych kluczach, po kilkadziesiąt osobników w takim jednym o kształcie litery „V”. Kto nie spogląda na niebo, i tak je usłyszy: odzywają bardzo głośno, jakby żegnając się z tymi stronami. Ale to tylko sposób porozumiewania się. Najpierw przewodniczka daje znak i pyta czy w szyku wszystko w porządku, potem odpowiada jej reszta podróżników.

- REKLAMA -

Gęgawy niezwykle rzadko u nas gniazdują: te które teraz widzimy pochodzi ze Skandynawii, dołączają do nich także gęsi i mazurskich jezior. Polecą na zimowiska na wybrzeżach Atlantyku, nad Morza :Czarne i Śródziemne.

- Advertisement -

Ich przelot to niezwykle malownicza atrakcja, głównie z powodu tego regularnego klucza, który tworzą w tak doskonałym stylu. Łamie ten klucz jedynie wyjątkowo porywisty wiatr.

Klucze dzikich gęsi będzie można usłyszeć nad Tarnowem o tej porze także nocą w ciągu najbliższych dni. Co roku przelatują nad miastem w kierunku zachodnim około drugiej w nocy.

W czasie jesiennych przelotów niechętnie zatrzymują się w naszych stronach, w przeciwieństwie do żurawi, które lubią tu odpoczywać. Ale na odloty żurawi przyjdzie nam poczekać jeszcze z miesiąc.

TAGGED:
Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *