Przyroda. Pożegnanie z żołną

IKC
IKC

No to doczekaliśmy kolejnej „pory roku” w ptasim światku. Pory odlotów. Właśnie pożegnała się z naszymi stronami, odlatując na południe Europy żołna, bez wątpienia najbarwniejszy spośród ptaków który u nas wije gniazdo i wychowuje młode .Jej ubarwienie to delikatne szmaragd i turkusy, wyjątkowej urody.

- reklama -

U nas jest ptakiem niezwykle rzadkim. Przez kilkadziesiąt lat moich obserwacji ptaków naszym regionie tylko dwukrotnie miałem okazję ją spotkać: w rejonie Jagniówki w gminie Borzęcin, gdzie miała gniazdo wygrzebane w ziemi w starym żwirowisku i w połowie lat 80. tych w pryzmie ziemi przy ul. Lwowskiej na budowie tzw nowego szpitala. Było to nie lada sensacją ornitologiczną.

- REKLAMA -

Stylem życia przypomina żołna jaskółki brzegówki, wygrzebując norki w ziemi,w których zamieszkuje. Podobnie też jak jaskółki poluje lotem ślizgowym na owady, którymi wyłącznie się odżywia.

- Advertisement -

Interesujące że żołny zjadają owady uzbrojone w jadowite żądła i nie cierpią z tego powodu. Tymczasem ukłucie pszczoły czy bywa dla większości ptaków śmiertelne!Ale niemal wszystkie ptaki polujące na takie owady najpierw wyrywają im żądło. Żołny natomiast połykają swoją groźna zdobycz bez żadnego wcześniejszego „ przygotowania” takiego posiłku. Jedynie niestawne części chitynowe, jako niestrawne, wypluwają.

Żołny nie budują właściwego gniazda, złożone d 4 do 7 jaj zniesienie umieszczone jest bezpośrednio na piasku. Ale z czasem z oderwanych owadom skrzydeł i wypluwek tworzy się pewnego rodzaju podkład, jak poduszka, na której przesiadywać będą młode.

Pożegnaliśmy żołny,wkrótce odlecą takie wilgi, ale te nie na południe Europy lecz do Afryki środkowej. Coraz rzadziej można jeszcze usłyszeć ich piękny, fletowy głos. Z dużych ptaków zostały nam „na pociechę” już tylko bociany, które opuszczą nas pod koniec sierpnia. Właśnie tegoroczne młode ćwiczą przed odlotem rozmaite akrobatyczne figury…

Zygmunt Szych

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *