Connect with us
Reklama

Katowice

Bydzie „Ślōnsko Sztama” – trwa Spis Powszechny 2021. Wielu mieszkańców naszego regionu zadeklaruje narodowość śląską

Opublikowane

on

Pod hasłem „Niech nas zobaczą – jesteśmy narodowości śląskiej” wystartowała  kampania billboardowa zachęcająca mieszkańców regionu do zasygnalizowania w spisie powszechnym swoich śląskich korzeni.

Zdaniem inicjatorów akcji, im więcej osób zadeklaruje, że na co dzień posługuje się językiem śląskim, tym większa szansa, że Ślązacy uzyskają wreszcie status mniejszości narodowej.

W kampanię zaangażowała się posłanka Monika Rosa i eurodeputowany Łukasz Kohut.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 uaktywnił wielu mieszkańców Śląska, którzy chcą zadeklarować narodowość śląską. Co prawda nie będą mieli takiego wyboru w czasie wypełniania rubryk, ale mogą skorzystać z możliwości, by wskazać opcję „inne”, gdzie samodzielnie wpiszą preferencje.

fot. belekaj.eu

W ostatnich dniach zainteresowanie tematem jest wyraźnie zauważalne wśród polityków, społeczników, lokalnych organizacji i znanych postaci  ze świata kultury. Swój wybór wyraźnie sygnalizują (co oczywiste) śląscy pisarze, m.in. Szczepan Twardoch, czy Bernadeta Prandzioch.

Duże poruszenie również w mediach społecznościowych.. Na stronach organizacji i grup, których członkowie od lat propagują śląskość, pojawiły się hasła i billboardy zachęcające do deklarowania w Spisie Powszechnym narodowości śląskiej i języka śląskiego.

fot. Ślonsko Sztama

Pojawiły się również nowe wydarzenia i grupy, stworzone specjalnie na okazję Spisu Powszechnego:  „Ślōnsko Sztama – Spis Powszechny 2021” i „Spis Powszechny – deklaruj język i narodowość śląską”, bele kaj (belekaj.eu), „W Spisie Powszechnym zadeklaruję narodowość śląską!”, „Je żech Ślůnzok/Ślůnzoczka – deklaruja ślůnsko norodowość / Deklaruję narodowość śląską!”.

fot. Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej

 – Ani trochę nie dziwi mnie, że MSWiA uznaje język śląski za zagrożenie dla języka polskiego. Nie dlatego, by uznanie śląskiego za język regionalny tym zagrożeniem rzeczywiście było, lecz dlatego, że paniczna bojaźliwość i niepewność własnej siły i wartości jest polskości ważną składową  – pisze z właściwą sobie swadą, na własnym  profilu Szczepan Twardoch. – Jacy zaś w polskim mniemaniu Ślązacy być powinni? Otóż powinni, jako w swojej polskości podejrzani, do polskości pokornie aspirować, swoją polskość nieustannie udowadniać, o swojej polskości na wyprzódki zapewniać – dodaje śląski pisarz i publicysta.

fot. RAŚ

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia. To największe i najważniejsze badanie polskiego społeczeństwa. Spis jest obowiązkowy dla każdej osoby mieszkającej w Polsce, a podstawową metodą jest samospis internetowy.

Każda osoba mieszkająca w Polsce niezależnie od posiadanego obywatelstwa czy wieku jest zobowiązana do udziału w spisie. W imieniu dzieci spisu dokonują rodzice lub opiekunowie prawni). (BP/x-news)

Katowice

Samorządy stracą miliardy przez Polski Ład. Drastyczne spadki dochodów mogą doprowadzić gminy do bankructwa

Opublikowane

on

Dodane przez

Polski Ład mocno uderzy w samorządy. Samorządowcy w całym kraju obawiają się konsekwencji finansowych, które przyniosą rządowe pakiety rozwiązań legislacyjnych. Straty samorządów wynikające z utraty wpływów z podatku PIT mogą wynieść nawet 12 miliardów złotych.

Czytaj dalej

Katowice

Zabójca 11-letniego Sebastiana przez wiele lat znęcał się nad swoją rodziną. Sam miał nieszczęśliwe dzieciństwo – wyjawia była żona optyka z Katowic (Uwaga! TVN)

Opublikowane

on

Dodane przez

Tomasz M. porwał, a następnie brutalnie zamordował 11-letniego Sebastiana. W przeszłości M. uprowadził spod sklepu 9-letniego Dawida. – Próbowałem uciec. Kiedy doszedłem do drzwi i zacząłem je szarpać, zorientowałem się, że są zamknięte – opowiada po latach.

Czytaj dalej

Katowice

„Zmartwychwstałam” – mówi pani Izabela, której krótko po porodzie śląscy lekarze przeszczepili płuca. Na COVID-19 zachorowała będąc w ciąży

Opublikowane

on

Dodane przez

Lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu z powodzeniem przeszczepili płuca 38-letniej Izabeli, która będąc w ciąży, ciężko zachorowała na COVID-19. Jest to prawdziwy medyczny cud.

Czytaj dalej

Polub nas na FB

Advertisement

Popularne