//

Śląskie miasta na godzinę pogrążyły się w ciemnościach. W ten sposób protestowały przeciwko polityce rządu w sprawie budżetów samorządowych

2 minut czytania
fot. UM Katowice

Dziś w kilkudziesięciu miastach całego kraju na godzinę zgasły światła. Śląsk również przyłączył się do protestu przeciwko polityce rządu, powodującej spadek dochodów samorządów.  To odpowiedź na apel Polski Samorządowej dotyczący proponowanych zmian w budżetach lokalnych społeczności.

W Katowicach zgasło oświetlenie budynków Urzędu przy Rynku oraz na ul. Młyńskiej.  W Sosnowcu ciemno zrobiło się na Alei Zwycięstwa.

fot. A. Chęciński

Podobnie na kilkunastu ulicach  w Rudzie Śląskiej. W  Gliwicach lampy zgasły wzdłuż ul. Zwycięstwa i w Urzędzie Miasta.

Dzisiejszy protest to inicjatywa Stowarzyszenia „Tak! Samorządy dla Polski”, do której przyłączyły się miasta zrzeszone w Unii Metropolii Polskich, Związku Miast Polskich i wielu innych związkach samorządowych. Protest, polegający na symbolicznym wyłączeniu na godzinę  oświetlenia w wybranych punktach, zapowiadało ponad sto miast, gminy wiejskie i niektóre samorządy wojewódzkie.

Samorządy protestują w ten sposób przeciwko deklaracjom rządu, który zapowiada weto do proponowanego budżetu Unii Europejskiej na lata 2021 – 2027. Rząd tłumaczy, że wypłaty nie powinny być powiązane z praworządnością. Samorządowcy dodają też, że protestują w ten sposób również przeciwko zmianom w podziale wpływów podatkowych, które dyskryminują samorządy. (BP)

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.