/

Święta w pięć osób, od soboty (28 listopada) czynne galerie. Nowe zasady w walce z koronawirusem (spis)

4 minut czytania

Od 28 listopada przywrócone zostanie funkcjonowanie sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym; będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 osoba na 15 m2. Nadal będzie będzie obowiązek zasłaniania w przestrzeni publicznej nosa i ust. Przy wejściu do sklepu należy pamiętać o zdezynfekowaniu rąk lub używaniu rękawiczek ochronnych podczas całych zakupów.

Najwięcej kontrowersji po sobotniej konferencji premiera Mateusza Morawieckiego wzbudza apel, aby Polacy spędzali tegoroczne święta w jak najmniejszym gronie i nie przemieszczali się między miastami. Z wytycznych przedstawionych na oficjalnej stronie gov.pl wynika, że święta możemy spędzić w maksymalnie w pięć osób, jeżeli rodzina czy znajomi nie mieszkają pod jednym dachem. Kto to będzie sprawdzał i w jaki sposób? Nie wiadomo.

Z innych obostrzeń:

Przerwa w nauce w całym kraju potrwa od 4 stycznia do 17 stycznia 2021 r. i zastąpi dotychczasowe ferie zimowe. Tegoroczny wypoczynek będzie się jednak różnił od pozostałych. Dzieci i młodzież pozostaną w domach, ze względu na zakaz organizacji wyjazdów na ferie zimowe.

Jak zapewniono w rządowym komunikacie, przedsiębiorcy, którzy działają w branży turystyki zimowej otrzymają rekompensaty, które pomogą złagodzić skutki kryzysu.

Pozostałe zasady i ograniczenia w etapie odpowiedzialności to:

Przemieszczanie się:

– dystans 1,5 m od innych osób;

– ograniczenia w przemieszczaniu się dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia. Od poniedziałku do piątku (w dni nauki szkolnej) w g. 8:00 – 16:00 mogą poruszać się jedynie z rodzicem lub opiekunem prawnym.

Wydarzenia kulturalne i kina:

– działalność zawieszona

Komunikacja zbiorowa:

– ograniczenia liczby osób w transporcie publicznym: 50 proc liczby miejsc siedzących, albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych.

Kult religijny:

– ograniczenie liczby osób w kościołach – max. 1 os. na 15m2, obowiązek zachowania odległości min. 1,5 m od innych osób oraz zakrywania nosa i ust

Zgromadzenia i spotkania:

– w zgromadzeniu może uczestniczyć max. 5 osób, imprezy organizowane w domu – z udziałem max. 5 osób, limit ten nie dotyczy osób, które wspólnie mieszkają.

Wesela, komunie i konsolacje

– zakaz organizacji

Targi i wydarzenia:

– wyłącznie w formie online

Parki rozrywki:

– działalność zawieszona

Edukacja:

– nauczanie zdalne dla uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej i ponadpodstawowej

Sklepy i galerie handlowe:

– Ograniczona liczba klientów – max. 1 os./15m2, godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w g. 10:00 – 12:00

Hotele:

– działalność zawieszona, z wyjątkiem gości przebywających w podróży służbowej, sportowców oraz medyków

Gastronomia:

– wyłącznie „na wynos” i „na dowóz”

Salony fryzjerskie i kosmetyczne:

– Funkcjonowanie w reżimie sanitarnym – min. 1,5 m odległości między stanowiskami

Siłownie, kluby fitness i aquaparki:

– działalność zawieszona

Współzawodnictwo i wydarzenia sportowe:

– bez udziału publiczności

Źródło: PAP

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.