Connect with us
Reklama

Tarnów

Tarnów: jak tu „inteligentnie” zaparkować?

Opublikowane

on

W Tarnowie trwają prace nad uruchomieniem systemu pod nazwą Inteligentne Systemy Transportowe. Jednym z elementów jest system informowania o wolnych miejscach parkingowych w mieście, którego wdrażanie niedawno rozpoczęto. Wkrótce o wolnych miejscach na miejskich parkingach poinformują tablice świetlne, serwis WWW i aplikacja na smartfony. Na parkingach trwa montaż specjalnych czujników jak widać na zdjęciu zamieszczonym na oficjalnej stronie miasta.

Jak to działa?

System inteligentnego parkowania składa się z niewielkich czujników, które umieszczane są w nawierzchni parkingu, pod każdym miejscem postojowym. Przy pomocy wykrywania zmian w polu magnetycznym i dzięki podczerwieni czujnik „dowie się”, że właśnie zaparkował nad nim samochód i drogą radiową poinformuje o tym odbiornik połączony z systemem informatycznym, a ten informację tę prześle do świetlnych tablic informujących o wolnych miejscach parkingowych oraz do bazy danych, z której w czasie rzeczywistym pobierze je serwis dostępny na stronie WWW i wyświetli bezpłatna aplikacja na smartfony. Aplikacja będzie miała również funkcję naprowadzania kierowcy na wolne miejsce parkingowe. Gdy samochód odjedzie i miejsce się zwolni informacja o tym natychmiast pojawi się w systemie.

Transmisja radiowa rozpoczynana będzie przez czujnik tylko z chwilą wykrycia pojazdu lub zwolnienia miejsca parkingowego. Przez pozostały czas czujnik nie będzie zużywał energii i prowadził transmisji. W ten sposób znacząco zredukowany zostanie pobór prądu i zwiększona żywotność urządzeń. System będzie tak skonfigurowany, aby wykrycie parkującego pojazdu lub zwolnienie miejsca parkingowego następowało po ok. 10s. W ten sposób eliminowane będą błędy spowodowane np. przejechaniem samochodu przez miejsce parkingowe, bez zatrzymywania się na nim.

10 tablic świetlnych informujących o tym, na których parkingach i ile jest wolnych miejsc oraz gdzie w mieście są drogowe utrudnienia stanie przy głównych arteriach wlotowych do centrum miasta,zostanie ustawionych w pięciu miejscach.

Na obecnym etapie system obejmował będzie 600 miejsc parkingowych w obszarze następujących ulic: Krakowska (od ul. Malczewskiego do ul. Batorego) Bema, Kaczkowskiego, Urszulańska (od Krakowskiej do Bema), św. Anny, Targowa, Bernardyńska, Szeroka, Lwowska (od Szerokiej do Dąbrowskiego), Dąbrowskiego (od Lwowskiej), pl. Bohaterów Getta, Waryńskiego (od Goslara do  Goldhammera), Bóżnic, Goldhammera (od Wałowej do Mickiewicza), Brodzińskiego (od Wałowej do Mickiewicza), Legionów (od Wałowej do Mickiewicza), Piłsudskiego (od Mickiewicza do Kopernika).

Źródło: UM Tarnowa

Czytaj dalej

Tarnów

Tarnów: pogrzeb dwóch dziewczynek, ofiar Holokaustu, na Cmentarzu Żydowskim

Opublikowane

on

Pogrzeb Salomei Korzennik i Racheli Pacher – żydowskich dziewczynek, których szczątki zostały ekshumowane – odbył się we wtorek wieczorem na cmentarzu żydowskim w Tarnowie. Nastoletnie przyjaciółki zostały zamordowane w sierpniu 1942 r. w Kołaczycach i tam wcześniej pochowane.

Czytaj dalej

Katowice

Znamy tegoroczną trasę Tour de Pologne. Po drodze Katowice, Rzeszów i Tarnów, z wielkim finałem w Krakowie

Opublikowane

on

Dodane przez

Czesław Lang zaprezentował trasę 78. Tour de Pologne UCI World Tour, który w tym roku potrwa od 9 do 15 sierpnia. Wyścig zaskoczy wieloma nowościami. Pod względem sportowym będzie bardzo wymagający – mówi Czesław Lang.

Czytaj dalej

Tarnów

Zapraszamy! Otwarte! Teatr wznawia działalność i szuka “Mecenasów”

Opublikowane

on

Teatr im. Ludwika Solskiego do końca sezonu zaprezentuje dwie premiery, wróci do wcześniej granych tytułów na wszystkich scenach. Zostanie wprowadzony do sprzedaży „Bilet Mecenasa” a wielbiciele lektury będą mogli ją uskutecznić na Zielonym Dachu w towarzystwie aktorów. Nie zabraknie też wyjątkowego konkursu.

Czytaj dalej

Polub nas na FB

Advertisement

Popularne