>
/

Tarnów: kończą budowę „inteligentne” ulice miasta

2 minut czytania

Krótszy czas przejazdu, łatwiejsze znajdowanie miejsc parkingowych i poprawa bezpieczeństwa na drogach w mieście – to korzyści spodziewane w efekcie wdrożenia w Tarnowie Inteligentnego Systemu Transportu, informuje Urząd Miasta.

 Wartość systemu planowanego do uruchomienia w Tarnowa to około 18 milionów złotych, z czego ponad 10 milionów pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Aby zaczął działać w naszym mieście, konieczne jest wdrożenie aż 12 działań, które zespolone – stworzą inteligentny system.

Jego serce mieści się w budynku przy ul. Nadbrzeżnej Dolnej 7. To Centrum Sterowania Ruchem. Znajduje się tam pięć stanowisk dla operatorów i kierownika centrum. Osiem monitorów składających się w profesjonalną ścianę wizyjną dzień i noc będzie obserwowało sytuację w mieście, by dać operatorom dane do podejmowania właściwych działań. 

System będzie na bieżąco wykonywał pomiary natężenia ruchu na skrzyżowaniach i mierzył czas przejazdu poszczególnymi odcinkami dróg. Te dane dadzą twarde podstawy do planowania kolejnych rozwiązań komunikacyjnych. Wszystkie systemy mają wymieniać gromadzone informacje dzięki platformie integrującej. Zapewni ona możliwość podjęcia błyskawicznej reakcji w sytuacjach awaryjnych. Pozwoli także w razie potrzeby rozbudowywać i uzupełniać system. ITS w skrócie – korzyści: • Zwiększenie przepustowości ulic • Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego – zmniejszenie liczby wypadków • Skrócenie czasu przejazdów • Ułatwienie poszukiwania wolnych miejsc parkingowych • Redukcja emisji spalin – poprawa jakości powietrza • Poprawa podróżowania transportem publicznym • Ułatwienie przekazywania informacji kierowcom – najlepsze trasy przejazdu, informacje o wypadkach, remontach, itp. • Szybsza reakcja na awarie i zagrożeni.

Źródło: UM

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni wpis

Przyroda. Mewy nad Tarnowem

Następny wpis

„Krótsze reklamy”, „Liczymy na więcej takich inicjatyw”. W Krakowie uruchomiono kino samochodowe