>
//

W Katowicach powstanie nowa tężnia solankowa. Pojawią się też kolejne wybiegi dla psów, ścieżki i pasy rowerowe. Wszystko dzięki funduszom z Budżetu Obywatelskiego

5 minut czytania
fot. UM Katowice

Poznaliśmy wyniki głosowania w VII edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach. Najwięcej głosów uzyskały kolejno: tężnia solankowa na Tysiącleciu, tężnia w Parku Kościuszki oraz zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Podlesiu. Jednak ze względu na wartość tych zadań tylko pierwsze zostało przeznaczone do realizacji.

Frekwencja wyniosła 16,13% , przy czym częściej głosowały kobiety, a najstarszy głosujący mieszkaniec miał 99 lat.

fot. UM Katowice

Najchętniej głosowali mieszkańcy Podlesia (36,49%), Dąbrówki Małej (28,97%) oraz Kostuchny (27,28%). Tym samym do tych najaktywniejszych dzielnic, zgodnie z decyzją prezydenta, trafią w przyszłym roku dodatkowe, bonusowe środki – ponad 31 tys. zł dla Podlesia, 21 tys. zł dla Dąbrówki Małej oraz 12 tys. zł dla Kostuchny.

Katowiczanie wybrali do realizacji łącznie 122 projekty

– Wśród projektów ogólnomiejskich najwięcej głosów uzyskał pomysł budowy tężni solankowej na Osiedlu Tysiąclecia (między rondami Sybiraków i Stryji), który zebrał aż 14 658 głosów mieszkańców. Koszt realizacji projektu wyniesie 2,5 mln zł. Drugie miejsce zajął projekt dotyczący budowy tężni solankowej w Parku Kościuszki, na który oddano 13 549 głosów (wartość zadania 0,7 mln zł). Jednak wartość tego zadnia, podobnie jak projektu, który zajął np. 3 miejsce, tj. zakupu wozu gaśniczego dla OSP w Podlesiu, nie mieściła się w wolnych środkach po odliczeniu wartości zwycięskiej tężni z Osiedla Tysiąclecia. Dlatego zgodnie z Regulaminem do realizacji przeznacza się kolejny projekt, który mieści się w tej puli, a więc z miejsca siódmego.  To nowoczesna fizjoterapia w Szpitalu Murcki – tłumaczy Maciej Stachura, naczelnik wydziału komunikacji społecznej Urzędu Miasta Katowice.

Rowerzystów na pewno ucieszy fakt, że mieszkańcy zdecydowali o realizacji licznych inwestycji w infrastrukturę rowerową. To m.in.: ścieżki rowerowe wzdłuż ul. Sikorskiego na odcinku między Graniczną i Paderewskiego (Osiedle Paderewskiego), do Fabryki Porcelany w Zawodziu, czy wzdłuż ul. Meteorologów w sąsiedztwie Osiedla Zgrzebnioka. Powstaną pasy rowerowe na ul. Sokolskiej (Koszutka – odcinek między ul. Chorzowską, a Misjonarzy Oblatów MN), a w ciągu ulic Grota-Roweckiego i Uniczowskiej w Zarzeczu chodnik zostanie dostosowany do możliwości poruszania się po nim również przez rowerzystów. Po jednej stacji wypożyczalni rowerów miejskich zostanie ulokowanej w Brynowie (u zbiegu ulic Gallusa i Wincentego Pola) oraz w Wełnowcu (na skwerze Fojkisa).

Zadowoleni mogą być także właściciele i miłośnicy czworonogów. Decyzją mieszkańców powstaną aż cztery nowe psie wybiegi: na Osiedlu Paderewskiego, w Koszutce, Bogucicach i w Burowcu.

Jak co roku katowiczanie chętnie oddawali swoje głosy na zadania związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem. Patrząc przez pryzmat poprzednich głosowań nie dziwi wybranie do realizacji zadań wspierających działalność Ochotniczych Straży Pożarnych. Natomiast pozytywnie zaskakuje liczba projektów dotyczących poprawy bezpieczeństwa pieszych na przejściach przez jezdnię. Projekty zakładające doświetlenie przejść będą realizowane m.in. na Kokocińcu, w Ligocie i Panewnikach, Wełnowcu i Józefowcu czy w Podlesiu. W Dębie z kolei, pojawi się 7 radarowych wyświetlaczy prędkości, które będą sygnalizowały kierującym pojazdy przekroczenie dopuszczalnej prędkości.

BP

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni wpis

Po aukcji pamiątki po Władysławie Szpilmanie trafią do Sosnowca! To m.in. pianino warte 378 tysięcy złotych

Następny wpis

Licencyjne kursy dla zarządców nieruchomościami i pośredników nieruchomości autoryzowane przez F PPRN